W tym tygodniu ma odbyć się spotkanie Rady Medycznej przy premierze, na którym zostaną podjęte rekomendacje dotyczące szczepienia dzieci i młodzieży.
United Survey przeprowadził wśród Polaków badanie, jak odnoszą się do takiego pomysłu. Podczas sondażu ankietowanym zadano pytanie: "czy Pana/Pani zdaniem należy szczepić dzieci i młodzież przeciwko COVID-19, kiedy będzie taka możliwość?"
Najwięcej, bo 63,1 proc. Polaków poparło taką możliwość i wskazało odpowiedź „tak”. Odmiennego zdania jest 28,1 proc. badanych i to oni wskazali, że nie powinno być takiej możliwości.
8,8 proc. ankietowanych zdecydowało się na wskazanie odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”.
Jak dzielą się głosy?
Pozytywną odpowiedź wskazało 60 proc. kobiet oraz 67 proc. mężczyzn.
Patrząc na rozkład głosów w poszczególnych grupach wiekowych, największymi entuzjastami są osoby w wieku od 60 do 69 lat, w których grupie pozytywne odpowiedzi stanowią 83 proc. Natomiast oparcie dla pomysłu szczepienia dzieci i młodzieży w grupie wiekowej od 18 do 29 lat wynosi aż 73 proc.
Wśród zwolenników znajdują się osoby z wyższym wykształceniem – 73 proc. z nich wskazało na poparcie możliwości szczepienia dzieci i młodzieży oraz mieszkańcy małych miast do 50 tys. (77 proc.) oraz średnich miast do 250 tys. (64 proc.).
Wśród osób, które wyraziły odmienne podejście dominują mężczyźni – 29 proc. głosów.
Natomiast grupą wiekową, w której negatywnie odnoszono się do tego pomysłu są osoby w wieku od 30 do 29 lat. Tam aż 56 proc. uznało, że nie powinno być możliwości szczepienia dzieci i młodzieży.
Największą grupa przeciwników są także mieszkańcy miast powyżej 250 tys. - 39 proc. z nich wskazało negatywną odpowiedź.
Pomysł nie znajduje też uznania u osób z podstawowym i średnim wykształceniem - odpowiednio 33 proc. i 31 proc.
Szczepienia w Polsce
Według rządowych danych na 9 maja, w Polsce do tej pory wykonano 13 670 541 szczepień.
1 dawkę szczepionki otrzymało 10 185 393 osób. W pełni zaszczepionych jest natomiast już 3 650 119 pacjentów.
Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 7 maja metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.
