Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkielety i naczynia pod przyszłą drogą. W Markowicach odkryto wczesnośredniowieczne cmentarzysko

Marek Weckwerth
Badania archeologiczne na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku szkieletowym w Markowicach koło Inowrocławia
Badania archeologiczne na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku szkieletowym w Markowicach koło Inowrocławia GDDiA
Zanim powstanie obwodnica Inowrocławia, trzeba dokładnie zbadać to, co znajduje się pod ziemią. Odkrycia już zaskakują.

- Znaleziska są wyjątkowo ciekawe. To teraz kilka stanowisk, ale ich liczba w najbliższych dniach wzrośnie do około 17 - mówi Michał Wiśniewski z bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który odpowiada za badania archeologiczne.

Groby w Markowicach

W Markowicach odkryto wczesnośredniowieczne cmentarzysko rzędowe z około VIII - IX wieku. To na razie kilkanaście grobów, ale będą kolejne odkrywki, więc prawdopodobnie ta liczba zwiększy się.

Naukowcy przypuszczają, że cmentarzysko w Markowicach reprezentuję kulturę wczesnopiastowską, z okresu poprzedzającego budowę państwowości polskiej. Ale ta teza wymaga jeszcze weryfikacji. Cmentarzysko mogło być zlokalizowane przy osadzie, może nawet obronnej, po której nie ma śladu. Ten fakt można jednak tłumaczyć tym, że tam, gdzie były domostwa, a może nawet miejsce kultu pogańskiego, w XVIII wieku wzniesiono zespół klasztorny karmelitów trzewiczkowych. Dziś tutejszy kościół jest sanktuarium Matki Bożej Miłości i Pokoju Pani Kujaw.

W głąb tysiącleci

Z kolei w miejscowości Tupadły, gdzie powstanie węzeł drogowy, odkryto kilka grobów i sporo fragmentów ceramiki. - Już wiadomo, że te stanowiska reprezentują bardzo szerokie spektrum czasowe i kulturowe - informuje Michał Wiśniewski. - Najstarsze znaleziska pochodzą z 3-4 tysiąclecia przed naszą erą, a najmłodsze z III wieku naszej ery - zapewne z okresu rzymskiego.

Chętni już są

Tymczasem drogowcy otworzyli koperty z ofertami przedsiębiorstw zainteresowanych budową obwodnicy Inowrocławia. To firmy z Polski, Włoch i Hiszpanii. GDDKiA weryfikuje teraz oferty, następnie podpisze umowę z wykonawcą i przekaże plac budowy. - Umowa z wykonawcą zostanie podpisana prawdopodobnie na przełomie października i listopada - informuje Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA. - Trzy tygodnie później przekażemy plac budowy.

Generalna dyrekcja chce przeznaczyć na budowę nie więcej niż 390,4 miliona zł brutto. Inwestycja ma być oddana do użytku w połowie 2018 roku.

Na trasie trzy węzły

Trasa wyposażona w dwa pasy w obu kierunkach będzie miała prawie 19 km. Będą węzły drogowe Latkowo, Jacewo i Tupadły, kilkanaście obiektów inżynierskich i urządzeń ochrony środowiska. Przebudowana zostanie również istniejąca sieć połączeń drogowych.

Obwodnica ominie Inowrocław od wschodu. Czas przejazdu na trasie Toruń - Poznań (to drogi krajowe nr 15 i 25) znacznie się skróci, a przy tym znacznie zmniejszy się natężenie ruchu w samym mieście.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska