Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła dla rodziców w Chojnicach

MARIA EICHLER
Adam Modrzejewski prezentuje plakat, który jest zaproszeniem na spotkanie.
Adam Modrzejewski prezentuje plakat, który jest zaproszeniem na spotkanie. Maria Eichler
Twoje dziecko jest "jakieś inne" i trudno nawiązać Ci z nim kontakt? Podejrzewasz, że dzieje się coś złego?

Jeśli nie wiesz, jak się z tym zmierzyć, możesz skorzystać z fachowej pomocy Ośrodka Edukacji w Zakresie Przeciwdziałania Uzależnieniom i Przemocy w Rodzinie Gminy Chojnice, który mieści się przy Strzeleckiej 31.

Powstał tam projekt Szkoły dla rodziców i wychowawców. Pierwsze spotkanie już 8 czerwca o godz. 16. Przyjść może każdy rodzic czy wychowawca, który chce mieć dobry kontakt z dzieckiem lub uczniem, rozumieć jego potrzeby i odpowiednio reagować na kłopoty.

Impulsem była sztuka

- Inspiracją był dla nas spektakl gimnazjalistów ze Sławęcina, którzy zajęli się problemem narkotyków - mówi Adam Modrzejewski, pełnomocnik wójta ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom. - Był na tyle interesujący i poruszający, że wystawiono go we wszystkich gimnazjach. A my chcielibyśmy, żeby obejrzeli go również rodzice i wychowawcy.

Czytaj też: Alkoholik przestałby pić gdyby mógł, pijak - gdyby tylko chciał

Modrzejewski mówi, że często problem z popadaniem w uzależnienia u młodych zaczyna się od tego, że w domu np. rodzice zbyt często sięgają po alkohol. Ale nie zawsze tak jest. Tymczasem nie ma praktycznie w tej chwili żadnej oferty dla tych rodziców, którzy chcieliby ustrzec swoje dziecko przed takim czy innym nałogiem.

- Sama miłość nie uchroni - podkreśla Modrzejewski. - Potrzebna jest wiedza o rozwoju dziecka, bo może być tak, że będziemy działać w dobrej wierze, a zrobimy krzywdę.

Najpierw teatr, potem dyskusja

Formuła spotkania będzie taka, że najpierw uczestnicy obejrzą przedstawienie gimnazjalistów ze Sławęcina, potem będzie panel dyskusyjny pt. "Czego młodzi ludzie szukają w środkach uzależniających?" Będzie mowa o roli domu, szkoły, środowiska rówieśniczego, będzie też próba diagnozy, w czym tkwi problem.

Przewidziane jest też wspólne opracowanie celów i kierunków działań profilaktycznych. Planowane zakończenie zajęć ok. godz. 19.

Nie ma to być jednorazowe wydarzenie, ale spotkania przynajmniej dwa razy w roku. Może częściej, o ile organizatorzy natrafią na grupy teatralne, które zaproponują spektakl o tej tematyce. No i oczywiście zależy to też od odzewu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska