Zobacz wideo: Tyle wody powinniśmy pić jesienią - najważniejsze informacje.
Program przeznaczony jest dla zainteresowanych realizacją edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych.
Na Ziemi klimat się ociepla. Wręcz wariuje!
Podczas terenowych zajęć edukacyjnych możliwe będzie zwiedzanie infrastruktury hydrotechnicznej, takiej jak zbiorniki retencyjne, czy zabytkowe śluzy. Placówka, która zrealizuje założenia programu otrzyma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie". Udział jest bezpłatny.
W razie przedłużającej się pandemii część działań zostanie zrealizowanych on-line.
Regulamin zakłada cztery aktywności:
1. przeprowadzenie zajęć edukacyjnych - minimum 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. W każdej szkole zostaną wyznaczeni nauczyciele koordynatorzy, którzy otrzymają niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.). Planowane jest również spotkanie informacyjne. Wybrane szkoły odwiedzimy osobiście przeprowadzając takie zajęcia;
2. W ramach programu uczniowie wezmą udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez partnerów akcji - policję, WOPR lub straż pożarną;
3. szkoła weźmie udział w konkursie tematycznym z zakresu wiedzy o wodzie;
4. po przeprowadzeniu zajęć, szkoła deklaruje udział w akcji „Strażnik Czystych Wód”, polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.
Woda to najcenniejszy ze wszystkich zasobów. Niestety w Polsce mamy jej mało. Dzięki Wodom Polskim z roku na rok zatrzymujemy jej coraz więcej, za sprawą rozbudowy systemu retencji. Jednak nasze działania to nie wszystko. Potrzebujemy pomocy małych superbohaterów. To dzięki tym młodym hydrologom, w przyszłości wody nigdy nie zabraknie. Najpierw musimy nauczyć dzieci dobrych nawyków i dać im podstawy istotnej wiedzy
- stwierdza Edyta Rynkiewicz, rzecznik RZGW w Bydgoszczy.
Prześlij zgłoszenie
Koordynatorem programu jest Damian Klich - młodszy specjalista z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW w Bydgoszczy. Mail: [email protected]. I to właśnie na ten adres należy przesyłać zgłoszenia.
Przerażający scenariusz dla Ziemi. U nas nie za gorąco, ale planeta coraz bardziej się poci
Nabór trwa do 31 grudnia 2020 r. Zgłoszenie należy potwierdzić w formularzu - załącznik Karta Zgłoszenia. Program będzie realizowany od 11.01.2021 do 01.10.2021 r.
To też może Cię zainteresować
