Najpierw jednak na mszy w sąsiadującym ze szkołą kościele przy klasztorze Zakonu Karmelitów Bosych ks. Roman Nowak poświęcił sztandar. Później uczniowie oraz goście przemaszerowali do szkoły, gdzie przedstawiciele rady rodziców - Gabriela Felska i Anna Hałasowska, a także Jolanta Metkowska z kuratorium i burmistrz Wojciech Głomski odsłonili tablicę poświęconą Marii Konopnickiej. - Tablicę upamiętniającą nasza patronkę ufundowali rodzice - państwo Pruszakowie i Jastrzębscy - podkreślała Krystyna Suchomska, dyrektorka szkoły w Zamartem.
A później było nieco historii.
Jak przypomniała dyrektorka, pierwsza wzmianka o placówce pojawiła się w notatce w "Gazecie Pomorskiej" z 1 lutego 1956 r.
Prace budowlane ruszyły w lutym 1959 r., a uroczystość wmurowania kamienia węgielnego nastąpiła 1 kwietnia tego samego roku. Szkołę oddano do użytku 2 sierpnia i już we wrześniu mogli z niej korzystać uczniowie.
- Była to pierwsza szkoła wiejska w kraju - "Pomnik Tysiąclecia", który ufundowały i zbudowały załogi Zjednoczenia Przedsiębiorstw Budownictwa Terenowego województwa bydgoskiego - przypominała Suchomska.
Szybko przy pierwszej w kraju wiejskiej "tysiąclatce" dobudowano salę gimnastyczną, a placówka służy dzieciakom do dziś.
Teraz jest to sześcioletnia podstawówka z oddziałem przedszkolnym, w której uczą się dzieci z Jerzmionek, Niw, Nowej Wsi i Obkasu i w której pracuje 12 nauczycieli.
Na uroczystości nie zabrakło miłych słów oraz kwiatów. Na nadaniu imienia pojawili się byli dyrektorzy, a także uczniowie - placówka w Zamartem to przecież kawał historii wsi, która od zawsze kojarzy się z instytutem ziemniaka, klasztorem i szkołą.
I oby tak było zawsze.
Czytaj e-wydanie »