
Pani Tatiana, 72 lata
Historia Rodziny
Pani Tatiana to bardzo pogodna, otwarta i serdeczna seniorka. Od zawsze z łatwością przychodziło jej nawiązywanie kontaktów z innymi osobami. Wiele lat pracowała fizycznie, co przypłaciła własnym zdrowiem. Obecnie ma duże problemy z poruszaniem się. Legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, dlatego też wymaga wsparcia w codziennych czynnościach. Dodatkowo seniorka musiała wziąć duży kredyt na naprawę uszkodzonego dachu. Kobieta utrzymuje się emerytury wraz z świadczeniem pielęgnacyjnym oraz programu 500+ dla seniora (łącznie 1680 zł). Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania, niezbędnego leczenia oraz kredytu pani Tatianie zostaje na życie ok. 526 złotych.
Piękno Rodziny
Seniorka stara się być samodzielna w miarę możliwości. Z racji ograniczeń ruchowych pani Tatiana czas wolny spędza głównie na oglądaniu telewizji. Interesują ją programy rozrywkowe, które poprawiają jej humor. Jednak jej największym hobby są krzyżówki. Rozwiązuje je nieprzerwanie od ponad 15 lat. Jest świadoma swoich ograniczeń, przez co jeszcze bardziej docenia obecność córki, która pomaga jej w miarę możliwości i wesprze ją zawsze ciepłym słowem.

Potrzeby pani Tatiany
Trzy kluczowe potrzeby Rodziny
1. Opał
Potrzebny na zbliżający się okres grzewczy. Obecnie to duży wydatek dla rodziny.
2. Elektryczny pochłaniacz wilgoci
W domu pani Tatiany panuje duża wilgoć. Urządzenie to pozwoli pozbyć się tworzenia się grzybów na ścianach.
3. Masażer elektryczny
Przyniesie ukojenie przy bólach kręgosłupa.
To bardzo ważne, abyś wybierając tę Rodzinę był w stanie spełnić wyróżnione, 3 kluczowe potrzeby. Liczymy, że odpowiesz również na pozostałe potrzeby Rodziny.
Pozostałe potrzeby Rodziny
Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: Elektryczny pochłaniacz wilgoci, masażer elektryczny
Uwagi:
Masażer pomoże na bóle krzyża, pochłaniacz wilgoci potrzebny jest ze względu na dużą wilgotność w domu
Inne potrzeby materialne
Opał tona
Szczególne upominki: karnet na masaż u rehabilitanta

Pani Urszula (56 lat) z córką Emilią (16 lat)
Historia Rodziny
Przez większą część życia to pani Urszula starała się pomagać osobom, które znajdowały się w trudnej sytuacji życiowej - zdrowotnej czy finansowej. Kochając dzieci, szczególnie te chore i opuszczone, kilkanaście lat temu zdecydowali się wraz z mężem zostać rodziną zastępczą dla niepełnosprawnej, trzyletniej wówczas dziewczynki. Właśnie dla niej poświęcili całe swoje życie starając się, aby nie brakowało jej niczego i żeby była odpowiednio zabezpieczona medycznie i w miarę możliwości zdolna do samodzielnego funkcjonowania. Do dnia dzisiejszego ze sprzedaży swoich wyrobów, takich jak np. serwetki haftowane, ozdoby i kartki świąteczne, pani Urszula wspomaga osoby potrzebujące, organizację i lokalne stowarzyszenie dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Po niespodziewanej śmierci męża pani Urszuli, życie rodziny diametralnie się zmieniło. Z dnia na dzień choroba nowotworowa zabrała jej nie tylko męża, ale i najlepszego przyjaciela. Do tej pory wszystkie obowiązki domowe, dbanie o kwestie finansowe rodziny, organizowanie leczenia i rehabilitacji Emilii, trudy i troski dnia codziennego, rodzina dzieliła wspólnie. Niestety od 5 lat pani Urszula jest zdana głównie na siebie, na ile to możliwe, może liczyć na pomoc swojej rodziny i instytucji pomocowych.
Codzienność rodziny to ćwiczenia i masaże rehabilitacyjne Emilii oraz wizyty lekarskie, na które pani Urszula wraz z córką muszą udawać się do oddalonych miejscowości. Każdy wyjazd do specjalisty wiąże się z poniesieniem znacznych wydatków, finansowych, nadwyrężających i tak już skromy budżet domowy. Pani Urszula nie pracuje zawodowo, ponieważ musi zapewnić córce całodobową opiekę nigdy nie wiedząc, kiedy stan zdrowia dziewczynki ulegnie pogorszeniu i będzie konieczna interwencja lekarska. Przed wybuchem pandemii, w weekendy, obie panie udzielały się w wolontariacie w lokalnym domu seniora. Obecnie większość czasu spędzają w domu. Codzienność uzależniona od stanu zdrowia i koniecznych licznych wizyt lekarskich niepełnosprawnej córki, w ostatnich miesiącach upływająca w izolacji społecznej i obawie o stan zdrowia, są dla rodziny najtrudniejsze.
Rodzina utrzymuje się z renty rodzinnej, wynagrodzenia za pełnienie funkcji rodziny zastępczej, zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu niepełnosprawności oraz świadczenia wychowawczego (3315,84 zł.). Po uregulowaniu comiesięcznych rachunków za mieszkanie, pokryciu kosztów leczenia i rehabilitacji córki oraz uregulowaniu raty kredytu na życie pozostaje 490,42 zł. na jedną osobę.

Potrzeby pani Urszuli i jej córki
Piękno Rodziny
Pani Urszula, pomimo tego, że nie było jej dane mieć z mężem własnych dzieci uważa, że najlepszą decyzją jej życia było zostanie rodziną zastępcza dla niepełnosprawnej Emilii. Dzień, w którym dziewczynka pojawiła się w ich domu, już do końca jej życia będzie wspominała z wdzięcznością i wzruszeniem. Nawet kwestia sprzedaży domu, zamieszkania w wynajętym mieszkaniu i przeznaczeniu wszystkich oszczędności na leczenie i rehabilitację dziewczynki są niczym w porównaniu z tym, co otrzymali w zamian. Szczęście rodzinne i stworzenie domu dla chorego, porzuconego dziecka to według pani Urszuli wartości najcenniejsze w życiu.
Rodzina marzy, aby ich stan zdrowia się nie pogorszył, aby nie brakowało im środków finansowych na leczenie a także o tym, żeby okres izolacji społecznej spowodowanej pandemią jak najszybciej się skończył i mogły wrócić do wolontariatu, który dawał im ogromną siłę, satysfakcję i umacniał je w poczuciu dobrze spełnianej misji niesienia pomocy osobom chorym, samotnym i niepełnosprawnym.
Ogromna mądrość i zaradność życiowa, empatia i otwartość na innych ludzi stanowią o sile tej rodziny.
Pani Urszula jest mistrzynią w wszelkiego rodzaju robótkach ręcznych. W zależności od sezonu, okazji czy zbliżających się świąt, wykonuje stroiki, serwetki, kartki świąteczne i okolicznościowe, którymi obdarowuje rodzinę i znajomych oraz przekazuje swoje wyroby na akcje charytatywne. Emilia jest wszechstronnie utalentowana - gra na instrumentach, śpiewa, pisze wiersze, które marzy opublikować przez jakieś wydawnictwo literackie, ponadto pomaga pani Urszuli w robótkach ręcznych, udziela się w wolontariacie i w planach ma naukę języka migowego.
Trzy kluczowe potrzeby Rodziny
1. Telewizor
W pokoju Emilii na piętrze nie ma telewizora (poprzedni zepsuł się), a dla osoby niepełnosprawnej, spędzającej większą część dnia w mieszkaniu, jest to sprzęt niezwykle potrzebny.
2. Odkurzacz pionowy
Dziewczynka lubi pomagać w pracach domowych, ponieważ wpływa to na jej stan zdrowia (rehabilitacja) oraz na podniesienie własnej wartości. Korzystając z odkurzacza pionowego byłoby dziewczynce bez wątpienia łatwiej.
3. Środki czystości
Zapas środków czystości pozwoliłaby na zaoszczędzenie środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji dziewczynki.
To bardzo ważne, abyś wybierając tę Rodzinę był w stanie spełnić wyróżnione, 3 kluczowe potrzeby. Liczymy, że odpowiesz również na pozostałe potrzeby Rodziny.
Pozostałe potrzeby Rodziny
Żywność trwała:
Herbata
Makaron
Mąka
Owoce i warzywa w puszkach
Ryż
Olej
Kawa
Cukier
Dżem
Środki czystości:
Proszek do prania
Mydło / żel myjący
Płyn do płukania
Szampon
Płyny czyszczące
Pasta do zębów
Płyn do mycia naczyń
Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego:
Odkurzacz
Telewizor
Uwagi:
Telewizor w pokoju Emilii zepsuł się i rodziny nie stać na zakup nowego. Odkurzacz pionowy ułatwiłby sprzątanie niepełnosprawnej Emilii, która uczestniczy w pracach domowych na tyle, na ile potrafi i stan zdrowia jej na to pozwoli.
Inne potrzeby materialne: Piecyk elektryczny do mikrofonu
Uwagi:
Ułatwiłby występy muzyczne Emilii. Dziewczynka nie posiada takiego sprzętu.
Potrzeby niematerialne: Opublikowanie przez wydawnictwo literackie tomiku poezji Emilii.
Szczególne upominki
Urszula: Mop parowy
Emilia: Koszulka z muzycznym idolem - Dawidem Kwiatkowskim
Uwagi:
Koszulka na 152 cm