Szlachetna paczka w Świeciu. Strażacy i pracownicy komendy...

  Szlachetna paczka w Świeciu. Strażacy i pracownicy komendy PSP pomogli pielęgniarce [wideo]

  Zdjęcie autora materiału
  Jakub Keller

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Monika Zwierzykowska (w środku) odebrała okazałe prezenty z rąk Piotra Tkaczyńskiego i Agaty Puchowskiej, przedstawicieli komendy PSP w Świeciu

  Monika Zwierzykowska (w środku) odebrała okazałe prezenty z rąk Piotra Tkaczyńskiego i Agaty Puchowskiej, przedstawicieli komendy PSP w Świeciu ©Jakub Keller

  50 potrzebujących rodzin z powiatu świeckiego otrzymało wsparcie w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Na wyjątkowych darczyńców trafiła Monika Zwierzykowska.
  Monika Zwierzykowska (w środku) odebrała okazałe prezenty z rąk Piotra Tkaczyńskiego i Agaty Puchowskiej, przedstawicieli komendy PSP w Świeciu

  Monika Zwierzykowska (w środku) odebrała okazałe prezenty z rąk Piotra Tkaczyńskiego i Agaty Puchowskiej, przedstawicieli komendy PSP w Świeciu ©Jakub Keller

  Pani Monika, która zajmuje niewielkie lokum w budynku Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu szlachetną paczkę otrzymała od pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

  - Po raz trzeci wzięliśmy udział w akcji, wspierając osoby potrzebujące. Do zbiórki pieniędzy włączyli się zarówno strażacy, jak i pracownicy cywilni. Udało nam się uzbierać około 2,3 tys. zł - mówi Piotr Tkaczyński, komendant PSP w Świeciu.

  Paczka wyjątkowo hojna. Były łzy wzruszenia  Zebrane pieniądze pozwoliły na zakup wersalki, kuchenki mikrofalowej, miksera kuchennego, artykułów drogeryjnych oraz żywności. Pani Monika otrzymała ponadto bony na zakupy do drogerii, sklepu obuwniczego, oraz do jednego z supermarketów, gdzie będzie mogła zrobić zakupy o wartości 600 złotych.
  - Nie spodziewałam się, aż tak wielkiej paczki. Kiedy pytano mnie czego najbardziej potrzebuję, to pierwszą rzeczą o jakiej pomyślałam był tapczan. Nie wiem nawet co powiedzieć - mówi pani Monika spoglądając na otrzymane prezenty. - Nigdy w życiu nie zostałam aż tak hojnie obdarowana - dodaje ze łzami wzruszenia w oczach.

  Jest w trudnej sytuacji. Potrzebuje pomocy  Pani Monika przez 30 lat pracowała jako pielęgniarka. Pewnego dnia po powrocie z pracy uległa wylewowi. Nie mogła pracować, więc musiała zacząć korzystać ze wsparcia opieki społecznej. Jej miesięczny dochód wynosił więc dokładnie 604 złote.

  - Nawet nie wyobrażam sobie co by było, gdyby nie wsparcie znajomych - wspomina kobieta. - Ze względu na odpowiedzialność wynikająca z wykonywania zawodu pielęgniarki, lekarze nie chcieli wyrazić zgody na powrót do pracy.

  Przyznano mi rentę, lecz ZUS podważył tę decyzję. W skrócie: Nie mam prawa do renty, ale nie mogę też pracować - żali się Monika Zwierzykowska.

  Połączyła ich Szlachetna Paczka  Pracowników PSP i panią Monikę „połączyła” akcja szlachetnej paczki, która w Polsce organizowana jest od 2001 roku.

  Świecianka do udziału w akcji została zgłoszona przez osobę z bliskiego otoczenia.

  - Pani Monika opowiedziała nam o swojej trudnej sytuacji oraz wskazała najpilniejsze potrzeby. Po dwóch lub trzech dniach od kiedy pojawiła się na naszej stronie informacja w sprawie pomocy dla pani Moniki, znalazł się darczyńca. Radość była dla nas jeszcze większa, kiedy zobaczyliśmy, że jest to komenda straży pożarnej - mówi Monika Pruś - wolontariuszka Szlachetnej Paczki. - Kolejny raz okazało się, że na strażaków można liczyć w każdej sytuacji - dodaje.

  Prócz prezentów w ramach szlachetnej paczki, pani Monika otrzymała czujnik tlenu węgla. Strażacy usunęli też z jej ciasnego lokum starą, rozpadającą się wersalkę oraz przestarzałe, niedziałające już urządzenia RTV AGD.

  - To jest wpisane w nasz zawód. Pomagamy ludziom codziennie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Prowadzimy też szereg akcji propagujących bezpieczeństwo. Niesienie pomocy to nas cel - kwituje komendant Piotr Tkaczyński.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej