Wakacyjne zajęcia dla uczniów zorganizowało w Olszewce miejscowe Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza. Zajęcia z dziećmi prowadziły społecznie autorki projektu: Elżbieta Mirosławska i Grażyna Kamińska. Obie są nauczycielkami w SP w Olszewce. Pomagały im wypełnić dzieciom wakacyjny czas studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Marta Ciesielska, Joanna Nowak, Katarzyna Koralewska i Marlena Janasik.
Szkoła latem niestraszna
Chętnych do przychodzenia latem do szkoły o dziwo nie brakowało. Młodzież szybko przekonała się, że może tu wesoło spędzić czas wolny od nauki. Codziennie w zajęciach brało udział około 40 dzieci i młodzieży. - Program półkolonii był urozmaicony - _informuje Grażyna Kamińska, jedna z autorek projektu. - _Dzieci uczestniczyły w różnych formach zajęć sportowych, muzycznych, tanecznych. W pierwszym tygodniu półkolonii młodzież zapoznały się także z książką pt. "Odkryjmy nasze korzenie. Olszewka i Lubaszcz - wczoraj i dziś", która wydana została drukiem w 2004 r. W oparciu o zdobytą wiedzę wytyczony został szlak historyczno - przyrodniczy. Zebrano informacje o ciekawych miejscach związanych z historią obu wsi. Dzieci przygotowały legendę oraz herby tych miejscowości. Zwieńczeniem pierwszego tygodnia był wyjazd nad morze do Łeby.
**_Mały przewodnik...
Drugi tydzień zajęć był równie pouczający. Pod okiem wychowawców młodzież wykonała mapy szlaku "od dębu do dębu", które umieszczone zostały w Lubaszczu i Olszewce. Przy każdym ważniejszym miejscu na szlaku postawiono tabliczki informacyjne. Przygotowano też "Mały przewodnik".
Szlak przed otwarciem
**- _Uroczyste otwarcie szlaku nastąpi 4 września - informuje Grażyna Kamińska. - _Każdy kto przejdzie lub przejedzie tę trasę otrzyma pamiątkową odznakę szlaku historyczno - przyrodniczego "od dębu do dębu" - _dodaje.
Oprócz prac nad szlakiem uczestnikom zajęć nie brakował atrakcji. Jedną z nich było spotkanie z Januszem Szyszką, reprezentantem Polski w mikrolotach, mieszkańcem wsi Olszewka.
Lotnicze pasje
Gość opowiedział młodzieży o swojej pasji. To jednak nie wszystko. Komu starczyło odwagi mógł wsiąść do motolotni i spróbować sterować skrzydłami. Kolejną atrakcją były igrzyska sportowe, które proponowały wolontariuszki.
Wakacyjne zajęcia w Olszewce prowadzone były w ramach programu: Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizowany jest on przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Obsługę finansową projektu zapewniło Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Anieliny i Łodzia "Żakus", w ramach "Partnerstwa dla Krajny i Pałuk".
Oprac.(ms)
Szlak czeka na turystów

Szkoła Podstawowa w Olszewce koło Nakła nie stała latem pusto. Zorganizowano tu półkolonie pt "Odkrywamy nasze dziedzictwo". Młodzież świetnie bawiła się przemierzając szlak "od dębu do dębu".