Efekt?
- Odwiedziło go już ponad 300 osób. Goście uznali pomysł za trafiony - opisuje Kamila Kachniarz ze Stowarzyszenia "Homo homini".
Kredensy są pełne. Mieszkańcy bez oporów przekazali stowarzyszeniu swoje rodzinne pamiątki?
- Początkowo bali się o dalsze losy tych przedmiotów, ale przecież wszystko zostało zinwentaryzowane - wspomina pani Kamila. - Traktujemy dary z szacunkiem, w końcu stanowią kawałek czyjegoś życia. Musieliśmy uświadomić ludzi, że nie czekamy jedynie na historyczne perełki. Przyjmowaliśmy z radością rzeczy pochodzące i z lat 80. Zamysł był taki, że miały kogoś upamiętniać. Jakie "skarby" kryją kredensy w podchełmżyńskich wsiach?
Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!
Do Sławkowa trafiły m.in - eksponat z 1912 roku czyli mała, drewniana kapliczka bądź szopka; portrety rodzinne z lat 30/40 XX wieku; przedwojenna brytfanna żeliwna, ręczna maglownica; wózek dziecięcy z lat 60. XX wieku, maszyna Singera. Ponadto, Sławkowo może się poszczycić najstarszym, przedwojennym kredensem.
Strużal?
- Tutaj swoje miejsce znalazło m.in. żelazko z kominem na węgiel drzewny, ważące - bagatela - 10 kilogramów - wylicza pani Kamila. Inne eksponaty to maglownica ręczna wykonana w 1950 roku przez mieszkańca Dźwierzna; siodełko rowerowe z lat 40. XX wieku; piękna, przedwojenna narzuta na łóżko; modlitewnik z 1962 roku; porcelanowa lalka z lat 50. XX wieku; katalog części zamiennych do ciągnika Zetor3011, produkowanego w latach 1960-1967 przez fabrykę Zbrovka Brno.
Te wszystkie pamiątki trafiły do klasycznego, kuchennego kredensu z lat 50. - Po odnowieniu zyskał na elegancji - dodaje koordynatorka. - Kredens jest biały, ma fiołkowe cieniowania. Zdobienia w postaci aniołów i gałązek z kwiatami są wykonane techniką decupage. Mosiężne nawiasy i okucia przepięknie współgrają z całością.
- Mamy fantastyczną pamiątkę - wyszywany obraz Matki Boskiej z 1857 roku - mówi Kamila Kachniarz, koordynatorka projektu. - Tym bardziej wyjątkowy, że zawiera oryginalne, suszone paprocie.
Szlak Kredensów Przeszłości został włączony do programu szkoły podstawowej w Kończewicach. - To świetna wiadomość - cieszy się pani Kamila.
- Właśnie trzymam mapkę, na której są zaznaczone poszczególne kredensy, ale i inne punkty, które warto u nas odwiedzić. Zapraszamy - mówi Katarzyna Orłowska z urzędu gminy Chełmża.
![Szlak Kredensów Przeszłości. Zajrzyj do gm. Chełmża [zdjęcia]](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/91/36/599a8a0388a15_o,size,640x400,q,71,h,a97d14.jpg)