Zdradzimy, że wśród eksponatów pojawią się telewizor z 1963 roku, garnek żeliwny z roku 1878, kaganek z brąchnowskiego parku, kołowrotek, ceramika z różnych fabryk, liczydło z początku ubiegłego wieku. Ciekawą pamiątką są też choćby przedwojenne nożyce odlane z wzorem krzyża, serca i kotwicy czyli nawiązujące do wiary, nadziei i miłości.
- W czasie projektu Szlak Kredensów Przeszłości, zgromadziliśmy ponad 360 różnych przedmiotów, które do dziś można oglądać w siedmiu świetlicach na terenie naszej gminy. Przedmioty, które pokażemy w Zelgnie, będą więc tylko częścią wspomnianych ekspozycji - opisuje Kamila Kachniarz, wiceprezes Stowarzyszenia Homo Homini.
Przeczytaj również: Szlak Kredensów Przeszłości. Ratują od zapomnienia pamiątki ze wsi
- Mamy nadzieję ucieszyć starsze pokolenie, pokazując kawałek Ich przeszłości. Wywołać refleksję wśród młodszych osób - dodaje pani Kamila.
Stowarzyszenie Homo Homini znalazło się wśród 14 organizacji pozarządowych, które mają szansę na wyróżnienie w Konkursie Marszałka na najlepszą inicjatywę społeczną. W związku z tym, gminę Chełmża odwiedzili przedstawiciele urzędu. O działalności opowiedziały im Ewa Czarnecka i Kamila Kachniarz, członkinie. Gospodarzami byli Hanna i Dariusz Pawlakowie.
Wyniki poznamy w czerwcu.
![W Zelgnie zobaczysz pamiątki z izby dziadków [zdjęcia]](https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/01/ba/599a8730c447b_o,size,640x400,q,71,h,325d61.jpg)