Szóstoklasiści mogli zdobyć maksymalnie 40 punktów. Oceniano czytanie, pisanie (najwyżej punktowane), rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystanie wiedzy w praktyce.
Najlepsze mazowieckie
Wynik w Kujawsko-Pomorskiem nie odbiega tak bardzo od średniej krajowej, która wynosi 22,64. Nie zmienia to faktu, że nasi uczniowie uzyskali jeden z niższych wyników w kraju. Ze średnią 22,17 jesteśmy poza pierwszą dziesiątką. Najlepiej wypadło województwo mazowieckie (średnia 23,85), najsłabiej lubuskie (22,06).
- W ubiegłym roku 22 punkty ze sprawdzianu należały do wyników niskich. W tym roku jest to wynik średni - mówi Agnieszka Przybyszewska, konsultant Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.- Na tej podstawie możemy więc powiedzieć, że sprawdzian w tym roku okazał się trudniejszy niż ubiegłoroczny. Byłam zresztą obserwatorem na sprawdzianie i zauważyłam, że sprawił dzieciom kłopot.
Czytanie bez problemów
W zeszłym roku średni wynik w kraju wynosił 25,8, w Kujawsko-Pomorskiem - 25,3.
- Nie można porównywać tych dwóch sprawdzianów - zastrzega Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Były to zupełnie inne zadania i inna grupa młodzieży. Generalnie kujawsko-pomorskie zwykle mieści się w granicach średniej krajowej.
W tym roku najtrudniejsze dla dzieci okazało się wykorzystanie wiedzy w praktyce. Kłopot sprawiało uczniom także rozumowanie i pisanie. Najlepiej szóstoklasiści poradzili sobie z czytaniem ze zrozumieniem.
Wyniki zostały już przesłane do dyrektorów szkół. Uczniowie otrzymają jednak zaświadczenia dopiero ze świadectwami, czyli 19 czerwca.
Drugi termin
Sprawdzian odbył się 2 kwietnia i był obowiązkowy. W Kujawsko-Pomorskiem frekwencja wyniosła 99,4 proc. Do sprawdzianu w regionie nie przystąpiły 143 osoby. Ci, którzy nie zdawali egzaminu z przyczyn losowych lub zdrowotnych, mają prawo napisać go w innym terminie. W tym roku jest to 3 czerwca.
Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków otrzymania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.