Unia Europejska do grudnia nałoży częściowe embargo na ropę sprowadzaną drogą morską, co stanowi 2/3 obecnego importu z Rosji. Ale po decyzji Polski i Niemiec o odłączeniu się od ropociągu Przyjaźń Unia do końca roku zablokuje zakup 90 proc. rosyjskiej ropy. – To ograniczy zdolności Rosji do finansowania wojny – skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Spod embarga zostały wyłączone natomiast ropociągi, a to oznacza, że Węgry, Czechy i Słowacja będą mogły nadal kupować rosyjską ropę tłoczoną rurociągiem Przyjaźń. Ponadto największy rosyjski bank Sberbank zostanie odłączony od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.
Czarna lista Rosjan
Rozszerzona zostanie tzw. czarna lista osób, które nie będą mogły wjechać do Unii, a ich majątki zgromadzone w Europie zostaną zablokowane. Dokument jest tajny, ale widziała go brukselska korespondentka Polskiego Radia. Lista liczy ponad 60 osób oraz kilkanaście firm. Nie ma na niej jednal zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy Cyryla, bo nie zgodziły się na to Węgry.
Na liście, mimo początkowej niechęci Węgier, pozostała natomiast była gimnastyczna Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina. Sankcjami zostanie objętych ponad 40 wojskowych z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, wchodzącej w skład 35. Armii, odpowiedzialnej za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy.
„Okrucieństwa te stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne” – napisano w dokumencie uzasadniającym sankcje.
Na czarnej liście są także oligarchowie i biznesmeni oraz członkowie ich rodzin. W ostatnich dniach został dopisany m.in. syn Jegwienija Prigożyna, bliskiego współpracownika Putina, który finansuje najemników z grupy Wagnera. Unia obejmie też sankcjami rodzinę rzecznika Kremla: córkę, syna i żonę Dmitrija Pieskowa. Na czarną listę zostali też wpisani propagandyści z prokremlowskiej agencji Ria Novosti.
Polskie Radio 24
