https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital i ZUS w Grudziądzu słono płacą za prąd i ciepło. Będzie termomodernizacja?

(dxc)
Nasz szpital to moloch. Pochłania mnóstwo prądu i ciepła. Ile miesięcznie kosztuje ta energia? Kwota jest porażająca: średnio ponad 800 tysięcy złotych.
Nasz szpital to moloch. Pochłania mnóstwo prądu i ciepła. Ile miesięcznie kosztuje ta energia? Kwota jest porażająca: średnio ponad 800 tysięcy złotych. Archiwum GP
Pracownicy lecznicy i ZUS-u chcieli pozyskać pieniądze na termomodernizację. Ale pojawił się problem.

Grudziądzki szpital to moloch. Pochłania mnóstwo prądu i ciepła. Ile miesięcznie kosztuje ta energia? Kwota jest porażająca: średnio ponad 800 tysięcy złotych.

Znacznie mniejsza jest siedziba ZUS-u, która znajduje się przy ul. Wybickiego 37-39, ale rachunki za ciepło i prąd i tak są tam bardzo wysokie. Konkretnie: w grudniu ubiegłego roku wyniosły łącznie ponad 30 tysięcy złotych.

- Chcielibyśmy, aby ta kwota była niższa - mówi Bożena Wankiewicz, rzeczniczka prasowa toruńskiego oddziału ZUS.

Na oszczędności liczy także Marek Nowak, szef lecznicy.

W puli konkursu zabrakło pieniędzy

Po to, aby rachunki były niższe, w tym roku miała ruszyć tzw. termomodernizacja budynku ZUS i kompleksu szpitala. Wiele wskazuje jednak na to, że tak się nie stanie. Powód?

W puli rozstrzygniętego właśnie przez urząd marszałkowski konkursu zabrakło pieniędzy i w związku z tym wniosek ZUS-u o unijną dotację - mimo pozytywnej oceny - znalazł się na liście rezerwowej. Wniosek szpitala został oceniony negatywnie.

Rzeczniczka ZUS-u podkreśla: - Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji podjętej przez urzędników marszałka.

Marek Nowak: - Będę się od niej odwoływał. Jestem pewien, że już w najbliższym czasie nasz projekt zostanie oceniony pozytywnie.

Mimo braku finansowania, zarówno pracownicy państwowego ubezpieczyciela jak i szpitala nie zamierzają rezygnować ze swoich projektów.

- Jeśli teraz nie uda się nic wskórać, o pieniądze będziemy zabiegać w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej - dodaje szef lecznicy.

Bożena Wankiewicz: - Inwestycja w Grudziądzu jest potrzebna i na pewno z niej nie zrezygnujemy.

Zobacz także: Radni uchwalili budżet Grudziądza na ten rok. Czego możemy się spodziewać?

Projekt rodem z XXI wieku

Słowo termomodernizacja kojarzy się głównie z ocieplaniem ścian. W przypadku szpitala ten projekt jest znacznie bardziej nowatorski. W ramach zadania planuje się montaż na dachu lecznicy tzw. solarów, które pochłaniając energię słoneczną dostarczałyby część potrzebnego lecznicy prądu.

A skąd ogrzewanie? Ze specjalnej pompy ciepła. Kosz zakupu i montażu wszystkich instalacji wyceniono na ponad 5,4 mln zł.

Projekt ZUS-u wyceniono na prawie 3 mln zł. Chodzi o ocieplenie ścian i dachu, wymianę instalacji grzewczej oraz wewnętrznego oświetlenia na ledowe.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 08.02.2015 o 12:57, Gość napisał:

PotwierdzamWystarczy zamontować zawory termostatyczne na grzejnikach zapotrzebowanie na ciepło spadnie o jakieś 30%Energia oświetlenie na korytarzach wystarczy zainwestować w czujniki ruchu które w nocy będą zalaczaly oświetlenie tam gdzie potrzebaNajprościej utopić miliony zamiast chwile pomyśleć.

 

No ale to trzeba wiedzieć i wprowadzić w życie , a nie tylko narzekać na wysokie koszty.

Z
Zgred

Szpital bierze przykład z Geotermii. Tu zamontowano bardzo duże solary i nic nie słychać żeby były uruchomione i obniżały zużycie energii cieplnej.

G
Gość
Potwierdzam
Wystarczy zamontować zawory termostatyczne na grzejnikach zapotrzebowanie na ciepło spadnie o jakieś 30%
Energia oświetlenie na korytarzach wystarczy zainwestować w czujniki ruchu które w nocy będą zalaczaly oświetlenie tam gdzie potrzeba

Najprościej utopić miliony zamiast chwile pomyśleć.
G
Gość
Potwierdzam
Wystarczy zamontować zawory termostatyczne na grzejnikach zapotrzebowanie na ciepło spadnie o jakieś 30%
Energia oświetlenie na korytarzach wystarczy zainwestować w czujniki ruchu które w nocy będą zalaczaly oświetlenie tam gdzie potrzeba

Najprościej utopić miliony zamiast chwile pomyśleć.
G
Gość
Potwierdzam
Wystarczy zamontować zawory termostatyczne na grzejnikach zapotrzebowanie na ciepło spadnie o jakieś 30%.
Energia oświetlenie na korytarzuac wystarczy zainwestować w czujniki ruchu które w nocy będą zalaczaly oświetlenie tam gdzie potrzeba

Najprościej utopić miliony zamiast chwile pomyśleć.
N
Norbert

Czy szpital nie może zastosować zewnętrznego regulatora temperatury? Dwa dni temu byłem na SOR-ze i większość "pacjentów" wychodziła na zewnątrz, bo było za gorąco. Po co tak grzeją? Na oddziałach, gdzie chorzy leżą i nie mogą wstać, temperatura powinna być wyższa, a na pozostałych wystarczy włączyć ciepło tylko w nocy. Przeleżałem łącznie w o obu szpitalach (stary i nowy) łącznie kilka lat, na różnych oddziałach i w porze zimowej był ukrop. Wszyscy spali odkryci, a kiedy ktoś ze wpsółpacjentów zgłaszał, że jast za gorąco, to w odpowiedzi usłyszał, że trzeba otwierać okna. Pytam, czy po to się ogrzewa pomieszczenia?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska