Grudziądzki szpital to moloch. Pochłania mnóstwo prądu i ciepła. Ile miesięcznie kosztuje ta energia? Kwota jest porażająca: średnio ponad 800 tysięcy złotych.
Znacznie mniejsza jest siedziba ZUS-u, która znajduje się przy ul. Wybickiego 37-39, ale rachunki za ciepło i prąd i tak są tam bardzo wysokie. Konkretnie: w grudniu ubiegłego roku wyniosły łącznie ponad 30 tysięcy złotych.
- Chcielibyśmy, aby ta kwota była niższa - mówi Bożena Wankiewicz, rzeczniczka prasowa toruńskiego oddziału ZUS.
Na oszczędności liczy także Marek Nowak, szef lecznicy.
W puli konkursu zabrakło pieniędzy
Po to, aby rachunki były niższe, w tym roku miała ruszyć tzw. termomodernizacja budynku ZUS i kompleksu szpitala. Wiele wskazuje jednak na to, że tak się nie stanie. Powód?
W puli rozstrzygniętego właśnie przez urząd marszałkowski konkursu zabrakło pieniędzy i w związku z tym wniosek ZUS-u o unijną dotację - mimo pozytywnej oceny - znalazł się na liście rezerwowej. Wniosek szpitala został oceniony negatywnie.
Rzeczniczka ZUS-u podkreśla: - Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji podjętej przez urzędników marszałka.
Marek Nowak: - Będę się od niej odwoływał. Jestem pewien, że już w najbliższym czasie nasz projekt zostanie oceniony pozytywnie.
Mimo braku finansowania, zarówno pracownicy państwowego ubezpieczyciela jak i szpitala nie zamierzają rezygnować ze swoich projektów.
- Jeśli teraz nie uda się nic wskórać, o pieniądze będziemy zabiegać w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej - dodaje szef lecznicy.
Bożena Wankiewicz: - Inwestycja w Grudziądzu jest potrzebna i na pewno z niej nie zrezygnujemy.
Zobacz także: Radni uchwalili budżet Grudziądza na ten rok. Czego możemy się spodziewać?
Projekt rodem z XXI wieku
Słowo termomodernizacja kojarzy się głównie z ocieplaniem ścian. W przypadku szpitala ten projekt jest znacznie bardziej nowatorski. W ramach zadania planuje się montaż na dachu lecznicy tzw. solarów, które pochłaniając energię słoneczną dostarczałyby część potrzebnego lecznicy prądu.
A skąd ogrzewanie? Ze specjalnej pompy ciepła. Kosz zakupu i montażu wszystkich instalacji wyceniono na ponad 5,4 mln zł.
Projekt ZUS-u wyceniono na prawie 3 mln zł. Chodzi o ocieplenie ścian i dachu, wymianę instalacji grzewczej oraz wewnętrznego oświetlenia na ledowe.
Czytaj e-wydanie »