Na tą niecodzienną uroczystość przybyło wielu gości. Wśród nich znalazł się m.in. Zbigniew Sosnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, samorządowcy gmin z powiatu żnińskiego, radni powiatowi obecnej i poprzednich kadencji oraz reprezentanci jednostek i służb powiatowych.
Z okazji tego jubileuszu powiat wzbogacił się o przepiękny sztandar. Jego fundatorami byli radni obecnej kadencji Rady Powiatu, a powstał on z inicjatywy członka zarządu Jerzego Sinieckiego.
Zanim zgromadzono się na jubileuszowej sesji Rady Powiatu w sali ŻDK, w kościele p.w. św. Floriana odbyła się uroczysta msza św.
Jedność i miłość do Ojczyzny
- 10 lat to niewiele, ale wystarczająco, aby dokonać pewnych podsumowań - powiedział Zbigniew Sosnowski. - Ten sztandar, to symbol jedności, wspólnego działania, miłości do Ojczyzny. Niech będzie dla was sterem i okrętem. Gromadźcie się pod nim w chwilach trudnych i radosnych - dodał gość z ministerstwa.
Podsumowaniami, o których mówił Zbigniew Sosnowski zajął się starosta żniński Zbigniew Jaszczuk. Najpierw usłyszeliśmy trochę historii. Pierwsze wybory do Rady Powiatu odbyły się 11 października 1998 roku. Świeżo upieczeni radni na pierwszej sesji zgromadzili się kilka dni później, dokładnie 9 listopada.
O powiecie w pigułce
Włodarz powiatu żnińskiego wspomniał m.in. że w ciągu ostatniej dekady, opracowano Strategię Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Żnińskiego, utworzono Centrum Kształcenia Ustawicznego, powstały cztery Rodzinne Domy Dziecka. Jednym z najważniejszych momentów w 10-letniej historii powiatu było postawienie w stan likwidacji żnińskiego szpitala i powołanie do życia Pałuckiego Centrum Zdrowia.