Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna krew i realizm działań - tak szkolą się terytorialsi w Toruniu [zdjęcia]

OPRAC.: JM
W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu przeprowadzono kolejną edycję  kursu „Combat Lifesaver - ratownik pola walki”. Żołnierze realizowali zadania, z jakimi mogą spotkać się w czasie prawdziwych działań bojowych. Kurs kończy się egzaminem.
W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu przeprowadzono kolejną edycję kursu „Combat Lifesaver - ratownik pola walki”. Żołnierze realizowali zadania, z jakimi mogą spotkać się w czasie prawdziwych działań bojowych. Kurs kończy się egzaminem. Bartłomiej Syta/ DWOT/nadesłane
W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu przeprowadzono kolejną edycję kursu „Combat Lifesaver - ratownika pola walki”. Żołnierze realizowali zadania, z jakimi mogą spotkać się w czasie prawdziwych działań wojennych.

Zobacz wideo: Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew!

- Podczas kursu żołnierze realizują zadania, które mogą ich spotkać w trakcie realnych działań bojowych - mówi kapral Sławomir Lingo, ratownik medyczny i instruktor kursu w CSWOT. - Gdy dochodzi do kontaktu ogniowego z przeciwnikiem, ratownik pola walki jest pierwszą osobą, która udziela rannemu możliwie największej pomocy i przygotowuje go do dalszego leczenia. Uczestnicy nie znają scenariusza zajęć, nie są więc w stanie się przygotować do zadania i muszą działać według poznanych wcześniej procedur. W trakcie ćwiczeń staramy się odzwierciedlić jak najbardziej realne warunki pola walki.

WOT kładzie duży nacisk na medyczne kompetencje żołnierzy

Pięciodniowy kurs Combat Lifesaver przeprowadzono w drugiej połowie listopada. Skierowany był do żołnierzy z Brygad Obrony Terytorialnej bez wykształcenia medycznego i certyfikowany przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Wpisuje się on w program kształcenia indywidualnego terytorialsów. Przygotowuje do wykonywania czynności w zakresie ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy do czasu ewakuacji z pola walki.

Warto dodać, że Wojska Obrony Terytorialnej kładą duży nacisk na medyczne kompetencje żołnierzy. Elementy pierwszej pomocy, badania urazowego i ewakuacji z pola walki, wpisane są także w program szkolenia podstawowego. Docelowo, co szósty żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu udzielania pomocy medycznej.

- W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej dwunastki”, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne: ratownik i starszy ratownik, których zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych

- informuje Sumita Mira Morzyńska, rzecznik CSWOT.

Żołnierze WOT pomagają w działaniach związanych z epidemią

Dodaje też, że czas pandemii pokazuje, iż kompetencje medyczne są niezwykle przydatne.

- Wielu żołnierzy WOT zostało zaangażowanych m.in. do pobierania wymazów, czy ewakuacji DPS-ów. Biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności, WOT postanowił zwiększyć liczbę szkoleń podnoszących umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz działań przedmedycznych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa społecznego w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia

- dodaje Sumitra Mira Morzyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska