Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szubin. 59. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk rozstrzygnięty. Wysoki poziom prac [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Po rozdaniu nagród Kinga Turska -Skowronek, przewodnicząca jury, wyjaśniała ludowym artystom tajniki werdyktu. Każdy mógł się dowiedzieć co zrobił źle, a co dobrze
Po rozdaniu nagród Kinga Turska -Skowronek, przewodnicząca jury, wyjaśniała ludowym artystom tajniki werdyktu. Każdy mógł się dowiedzieć co zrobił źle, a co dobrze Maja Stankiewicz
Ponad 250 prac nadesłali twórcy ludowi na tegoroczną edycję konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Największą reprezentację miało zdobnictwo. Mniej niż w ubiegłych latach zgłosiło się hafciarek.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Organizatorem konkursu jest Szubiński Dom Kultury. To w murach tej placówki w sobotę 9 października zorganizowano uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród twórcom ludowym. Otwarto też pokonkursową wystawę prac, którą oglądać można do 20 października

To Cię może również zainteresować

- To już 59. edycja konkursu sztuki ludowej. To ewenement na skalę kraju. Żaden inny konkurs nie ma tak długiej tradycji – podkreślała Kinga Turska -Skowronek, przewodnicząca jury. Zachęcała, zwłaszcza hafciarki, do spotkania się po uroczystości, bo konkurs w Szubinie to nie tylko okazja do pokazania się. Można się też dowiedzieć, co się zrobiło dobrze, a co źle. - My się z wszystkich ocen wytłumaczymy – zapewniała uczestników.

Wśród twórców sztuki ludowej Pałuk dorośli i dzieci

W tym roku wyzwanie podjęło 43 twórców, w tym 28 osób dorosłych. Było w tym gronie 8 hafciarek, 6. artystów rzeźbiarzy i 14 przedstawicieli zdobnictwa. W grupie dzieci i młodzieży 14 osób zaprezentowało się w zdobnictwie, jedna - Kacper Bubacz z Kcyni – w rzeźbie.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

- Grupa najwyżej nagrodzonych hafciarek w pełni oddaje ducha tradycyjnego haftu pałuckiego. Wysoki poziom prezentują też rzeźbiarze. Chętnie sięgali po tematykę religijną czy tematy z życia dawnej wsi - informowała Kinga Turska - Skowronek.

Zanim ogłoszono wyniki Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina podziękował wszystkim uczestnikom. - To ważne, że jesteście, trwacie, przekazujecie naszą tożsamość kulturowa. Mamy się czym chwalić, dzięki wam – mówił.

Jury konkursu sztuki ludowej Pałuk przyznało wiele nagród

W dziedzinie haftu pierwsze nagrody trafiły do Krystyny Ługiewicz i Małgorzaty Bołki. Drugie nagrody też dwie. Otrzymały je Maria Tomczak i Halina Kaszewska. Nagroda trzecia dla Iwony Nowak, a wyróżnienie dla Krystyny Bylickiej.

W rzeźbie bez niespodzianek. Po raz kolejny z rzędu nagrodę specjalną odebrał Piotr Woliński z Kcyni. Pierwszą nagrodą podzielili się dwaj jego byli uczniowie: Ariel Czechowski i Eryk Tubiszewski. Nagroda druga trafiła do Piotra Marciniuka. Pracę Krzysztofa Jabłońskiego jury wyróżniło. Kacper Bubacz otrzymał nagrodę w kategorii dziecięcej.

To Cię może również zainteresować

Zdobnictwo to domena artystów z Szubina. Nagrody specjalne w tej kategorii odebrały w sobotę: Jadwiga Bołka, Małgorzata Bołka i Wiesława Palczewska. Nagrody pierwsze dla Aleksandry Maludzińskiej i Katarzyny Pietroń-Gbór, a nagrody drugie dla Jagody Koguciuk i Agaty Maludzińskiej.

Jury przyznało też kilka nagród trzecich. Laureatki to: Dominika Komorowska-Pietroń, Maria Tomczak i Marzena Tracz. Wyróżniono prace Pawła Pietronia z Szubina oraz Marii Kwiatkowskiej i Krystyny Kwiatkowskiej z Kcyni.

W kategorii zdobnictwa sporo nagród trafiło do dzieci i młodzieży. Otrzymali je: Rozalia Krzemkowska, Natalia Krzemkowska, Jakub Palczewski, Iga Palczewska, Luiza Maludzińska, Anastazja Kwiatkowska, Anita Maludzińska, Magdalena Lewandowska, Kajetan Bąkowski, Julia Grabowska, Roksana Jaszak, Roksana Sipińska, Sandra Kapczyńska i Idalia Lipińska.

Twórcy z Pałuk nie dali się podzielić

- Sztuka Ludowa nie dała się podzielić granicą administracyjną. Bo Pałuki są w dwóch województwach: wielkopolskim i kujawsko- pomorski. Są też w trzech powiatach: nakielskim, żnińskim i wągrowieckim. Pomimo to twórcy ludowi trzymają się w kupie – podkreślał Zbigniew Jaszczuk, starosta żniński.

Były też występy. Dla artystów ludowych i gości zaśpiewał i zatańczył Zespół Regionalny Pałuki z Kcyni. Rozpoczął od pieśni „Siwe łabędzie”, którą tak ukochała zmarła przed trzema miesiącami Wanda Szkulmowska. Znawczyni folkloru z Bydgoszczy, długoletnia jurorka Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk, osoba bardzo zasłużona dla tego regionu.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w Szubinie

30-lat rękodzieła

Nim przyszło do pożegnań organizatorzy zaprosili wszystkich do Szubina za tydzień. Bo w sobotę 16 października o godz. 16 świętowane będzie w Szubińskim Domu Kultury 30-lecie koła rękodzieła. Instruktorzy i uczestnicy koła powspominają, jak to się zaczęło. W programie także warsztaty rękodzielnicze dla wszystkich zainteresowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska