To najdłużej trwający konkurs sztuki ludowej w Polsce. Organizuje go Szubiński Dom Kultury. Pole do popisu mają twórcy hołdujący dawnym tradycjom regionu Pałuk.
Ogłoszenie wyników i wręczanie nagród laureatom jubileuszowej edycji konkursu odbędzie się w Szubinie w środę 2 maja o godz. 11.
Kto je otrzyma? My już wiemy. Cieszy, że wśród nagrodzonych artystów, obok twórców ze Żnina, Barcina, Łabiszyna, Rogowa etc. nie brakuje reprezentantów powiatu nakielskiego. Do Kcyni i Szubina trafi kilka nagród pierwszych i specjalnych.
W dziedzinie haftu jury pod przewodnictwem Wandy Szkulmowskiej przyznało trzy nagrody specjalne. Jedna z nich przypadła Lidii Kierejewskiej z Kcyni. Wyróżniono dwie inne kcyńskie hafciarki: Iwonę Hernet i Marię Kwiatkowską.
Zaskoczenia nie było też w dziedzinie rzeźby. Po raz kolejny nagroda specjalna konkursu trafi do rąk Piotra Wolińskiego z Kcyni. Jury doceniło także umiejętności jego ucznia Eryka Tubiszewskiego. Otrzyma on 2 maja pierwszą nagrodę w kategorii rzeźby. Wśród czterech laureatów nagrody drugiej są m.in. Jan Makowiecki z Szubina, Paweł Pałubicki z Paterka oraz Marcin Jaskólski z Grocholina.
Na Pałukach rzeźbiarskich talentów nie brakuje też wśród dzieci i młodzieży. Pierwsze nagrody trafią do Filipa Musiała i Daniela Tomeckiego. Obaj pochodzą z Kcyni. Wśród wyróżnionych młodych rzeźbiarzy także nie brakuje naszych reprezentantów, a są nimi: Paweł Jerzakowski z Kcyni i Kamil Michałek z Paterka.
Jury wyróżniło też zajmującego się plecionkarstwem Marcina Jaskólskiego z Grocholina.
Większość nagród w kategorii zdobnictwo tradycyjnie zostanie w Szubinie. Aż cztery twórczynie z tej miejscowości otrzymają pierwsze nagrody: Jadwiga Bołka, Małgorzata Bołka, Dominika Pietroń oraz Katarzyna Pietroń.
Czytaj e-wydanie »