Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szubin w Brukseli. Europejska Konferencja Regionów wolnych od GMO

Redakcja
16-18 września w Brukseli i Gandawie odbędzie się 6. Europejska Konferencja Regionów wolnych od GMO. To jedna z najważniejszych konferencji naukowych poświęconych rolnictwu ekologicznemu oraz powstrzymaniu ekspansji upraw roślin modyfikowanych genetycznie na terenie Unii Europejskiej. Polskę w Belgii reprezentować będzie Danuta Pilarska, prezeska Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu z Szubina wraz z Markiem Krydą z ekspertem od spraw biotechnologii w rolnictwie.

- W wielu krajach Unii wprowadzono tzw. strefy wolne od upraw GMO - informuje Danuta Pilarska. - Działacze ruchów ekologicznych, a zarazem organizatorzy belgijskiej konferencji domagają się wprowadzenia takiej prohibicji dla GMO na terenie całej Europy oraz poza nią - dodaje.

W dyskusji podczas konferencji zabiorą głos nie tylko rolnicy. Będą w niej uczestniczyli politycy, działacze ruchów społecznych, przeciwnych stosowaniu technologii GMO w rolnictwie, formalni i nieformalni przedstawiciele regionów ogłoszonych strefami wolnymi od GMO, hodowcy, przedstawiciele handlu, przetwórcy. Będą organizacje konsumenckie oraz środowiska naukowe.

- W czwartek, 16 września, w trakcie sesji w Parlamencie Europejskim zaprezentujemy nasze żądania - zapowiada Pilarska. - Opowiemy także o naszych sukcesach. Chcemy to wszystko przedstawić mieszkańcom Brukseli, ale głównie europejskim instytucjom. Specjalny nacisk zostanie położony na zbliżającą się reformę Wspólnej Polityki Rolnej i jej wpływu na rozwój regionalny - nadmienia.

Dzień pierwszy upłynie w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Głos zabiorą m.in.: John Dalli, komisarz UE ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów, José Bové, wiceprzewodniczący komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim, Christopher Stopes z IFOAM EU tj. międzynarodowego ruchu ekologicznego, Jorgo Riss, Greenpeace. Godziny południowe w PE to prezentacja regionów wolnych od GMO. Wśród głosów z Niemiec, Belgii, Francji, Szwajcarii, Szwecji czy też Bułgarii słyszalny będzie głos z Polski. Zaprezentuje go Marek Kryda, który wraz z Danutą Pilarską reprezentować będzie Polskę podczas tej konferencji. Zasadniczo Kryda wystąpi w imieniu Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu, którego prezeską jest Pilarska. Siedziba związku znajduje się w Szubinie.

Popołudnie poświęcone zostanie prezentacji dokumentów związanych nową Wspólną Polityka Rolną. Wieczorem zaś zaplanowano spotkanie w brukselskim ratuszu z przedstawicielami władz regionu.
- Na kolejne dwa dni, piątek i sobotę, wszyscy uczestnicy spotkania przeniosą się do Gandawy. Tam zaplanowane są dyskusje panelowe, warsztaty, wymiana doświadczeń oraz ustalanie wspólnych, paneuropejskich działań związanych z uprawami GMO - mówi prezeska zwiazku. - Zaplanowano także szereg innych wydarzeń. Mają to być prezentacje filmów, wykłady czy innego rożnego rodzaju eventy związane z wszystkim tym, co szeroko związane jest z zagrożeniami płynącymi ze strony GMO.

Organizatorzy zapowiedzieli szereg prelekcji, których tematyka związana będzie począwszy od kwestii zachowania czystych genetycznie nasion roślin uprawnych, skończywszy na prezentacji kulinarnego dorobku Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska