https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szubin w Brukseli. Europejska Konferencja Regionów wolnych od GMO

16-18 września w Brukseli i Gandawie odbędzie się 6. Europejska Konferencja Regionów wolnych od GMO. To jedna z najważniejszych konferencji naukowych poświęconych rolnictwu ekologicznemu oraz powstrzymaniu ekspansji upraw roślin modyfikowanych genetycznie na terenie Unii Europejskiej. Polskę w Belgii reprezentować będzie Danuta Pilarska, prezeska Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu z Szubina wraz z Markiem Krydą z ekspertem od spraw biotechnologii w rolnictwie.

- W wielu krajach Unii wprowadzono tzw. strefy wolne od upraw GMO - informuje Danuta Pilarska. - Działacze ruchów ekologicznych, a zarazem organizatorzy belgijskiej konferencji domagają się wprowadzenia takiej prohibicji dla GMO na terenie całej Europy oraz poza nią - dodaje.

W dyskusji podczas konferencji zabiorą głos nie tylko rolnicy. Będą w niej uczestniczyli politycy, działacze ruchów społecznych, przeciwnych stosowaniu technologii GMO w rolnictwie, formalni i nieformalni przedstawiciele regionów ogłoszonych strefami wolnymi od GMO, hodowcy, przedstawiciele handlu, przetwórcy. Będą organizacje konsumenckie oraz środowiska naukowe.

- W czwartek, 16 września, w trakcie sesji w Parlamencie Europejskim zaprezentujemy nasze żądania - zapowiada Pilarska. - Opowiemy także o naszych sukcesach. Chcemy to wszystko przedstawić mieszkańcom Brukseli, ale głównie europejskim instytucjom. Specjalny nacisk zostanie położony na zbliżającą się reformę Wspólnej Polityki Rolnej i jej wpływu na rozwój regionalny - nadmienia.

Dzień pierwszy upłynie w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Głos zabiorą m.in.: John Dalli, komisarz UE ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów, José Bové, wiceprzewodniczący komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim, Christopher Stopes z IFOAM EU tj. międzynarodowego ruchu ekologicznego, Jorgo Riss, Greenpeace. Godziny południowe w PE to prezentacja regionów wolnych od GMO. Wśród głosów z Niemiec, Belgii, Francji, Szwajcarii, Szwecji czy też Bułgarii słyszalny będzie głos z Polski. Zaprezentuje go Marek Kryda, który wraz z Danutą Pilarską reprezentować będzie Polskę podczas tej konferencji. Zasadniczo Kryda wystąpi w imieniu Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu, którego prezeską jest Pilarska. Siedziba związku znajduje się w Szubinie.

Popołudnie poświęcone zostanie prezentacji dokumentów związanych nową Wspólną Polityka Rolną. Wieczorem zaś zaplanowano spotkanie w brukselskim ratuszu z przedstawicielami władz regionu.
- Na kolejne dwa dni, piątek i sobotę, wszyscy uczestnicy spotkania przeniosą się do Gandawy. Tam zaplanowane są dyskusje panelowe, warsztaty, wymiana doświadczeń oraz ustalanie wspólnych, paneuropejskich działań związanych z uprawami GMO - mówi prezeska zwiazku. - Zaplanowano także szereg innych wydarzeń. Mają to być prezentacje filmów, wykłady czy innego rożnego rodzaju eventy związane z wszystkim tym, co szeroko związane jest z zagrożeniami płynącymi ze strony GMO.

Organizatorzy zapowiedzieli szereg prelekcji, których tematyka związana będzie począwszy od kwestii zachowania czystych genetycznie nasion roślin uprawnych, skończywszy na prezentacji kulinarnego dorobku Europy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska