MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy o cyberbezpieczeństwie. KKW Lewica chce więcej środków na ochronę cyfrową

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W ramach trasy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w niedzielę, 26 maja, przy ul. Mostowej w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa KWW Lewicy nt. cyberbezpieczeństwa. Udział w niej wzięli wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, a także kandydaci: Piotr Kowal (pierwszy na liście), przewodniczący Rady Miasta Włocławek i (druga na liście) Anna Mackiewicz, radna Rady Miasta Bydgoszczy.
W ramach trasy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w niedzielę, 26 maja, przy ul. Mostowej w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa KWW Lewicy nt. cyberbezpieczeństwa. Udział w niej wzięli wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, a także kandydaci: Piotr Kowal (pierwszy na liście), przewodniczący Rady Miasta Włocławek i (druga na liście) Anna Mackiewicz, radna Rady Miasta Bydgoszczy. Dariusz Bloch
W niedzielę, 26 maja, w Bydgoszczy miała miejsce konferencja prasowa Piotra Kowala, lidera listy KKW Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tematem przewodnim było cyberbezpieczeństwo. Udział w konferencji wzięli także m.in. minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceprezes Rady Ministrów oraz Anna Mackiewicz, radna Rady Miasta Bydgoszczy - "dwójka" na liście Lewicy.

Jako pierwszy głos zabrał minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który podkreślił wagę działań związanych z ochroną polskich zasobów cyfrowych. Zwrócił uwagę, że choć polska tarcza cybernetyczna jest silna, jednocześnie zasięgi działań operacyjnych służb m.in. Federacji Rosyjskiej rosną. Dlatego trzeba podjąć kroki, które pozwolą przeciwdziałać atakom cyfrowym - zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.

- Można dzisiaj powiedzieć śmiało, że Polska jest na cybernetycznej zimnej wojnie, gdzie liczy się szybkie przeciwdziałanie, prewencja, umiejętność sprawdzenia i monitorowania wszystkiego, co chciałaby w Polsce zrobić twarz prezydenta Putina. Rosja chce zdestabilizować sytuację na polach cybernetycznych przed wyborami do Europarlamentu. Robi to z pełną świadomością, że chce wpływać dezinformując społeczeństwo, ale również wprowadzając panikę. Musimy bronić polskiej suwerenności cyfrowej i mieć świadomość, ze państwo powinno mocno przeciwdziałać cyberatakom i nie dać się doprowadzić do sytuacji, w której obywatele będą zagrożeni - mówił podczas konferencji minister Krzysztof Gawkowski.

Minister cyfryzacji o cyberbezpieczeństwie w Bydgoszczy

Jak podkreślił, cyfrowe bezpieczeństwo powinno być udziałem wszystkich państw Europy, dlatego konieczne jest wprowadzenie wspólnej europejskiej tarczy cybernetycznej oraz zabezpieczenie większej ilości pieniędzy z Unii Europejskiej, by rozwijać ochronę przed cyberatakami. Według przytoczonych przez Gawkowskiego danych w 2022 r. w Polsce doszło do 40 tys. incydentów związanych z atakami cyfrowymi. W kolejnym roku ich liczba podwoiła się. Prognozuje się, że pod koniec drugiego kwartału br. cyberincydentów będzie o 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2023 r.

- To oznacza, że wszyscy musimy być czujni. I właśnie z Bydgoszczy, która od lat jest stolicą polskiego bezpieczeństwa, chciałem zaapelować, żeby ta świadomość dotycząca cyberbezpieczeństwa rosła. To odpowiedzialność nas wszystkich. Żeby cybernetyczna tarcza funkcjonowała, wszyscy musimy być w nią włączeni, a poziom europejski to dobry poziom myślenia o tym, żeby nie poddawać się temu, co dzisiaj chce zrobić Rosja, czyli wywołać cyfrową wojnę, która będzie sprzyjała temu, że Unia Europejska pękała od środka.

Wśród działań, które należy podjąć w temacie bezpieczeństwa cyfrowego minister wymienia m.in. wyeliminowanie sektorów, które obecnie nie są odpowiednio zabezpieczone oraz ich przyszła modernizacja. Niezbędne jest także pozyskanie odpowiednich funduszy z Unii Europejskiej.

- Będziemy chcieli, żeby takie właśnie cyfrowe fundusze cyberbezpieczeństwa były udziałem państw, które tworzą dzisiaj Unię Europejską. W Polsce taki program już zaadresowaliśmy, korzysta z niego m.in. Bydgoszcz. Jest to program Cyberbezpieczny Samorząd, na który polski rząd wyda ponad 1,5 mld zł.

Piotr Kowal: "Unia Europejska musi stanąć na wysokości zadania"

Następnie głos zabrał Piotr Kowal, przewodniczący Rady Miasta Włocławka, lider na liście Lewicy w wyborach do Europarlamentu.

- My dzisiaj jasno mówimy, że państwa nie są w stanie samodzielnie skutecznie odpierać ataków ze strony Rosji. Potrzeba tutaj głębokiej integracji europejskiej, która w tym obszarze jest szczególnie istotna - bo najdrobniejszy atak, chociażby w infrastrukturę samorządową, może doprowadzić do tego, że nieprawdziwe informacje, które będą dotyczyły podstawowych spraw, jak chociażby dostęp do wody czy ciepła, wywołają panikę, a w konsekwencji mogą doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Dlatego tutaj też Unia Europejska musi stanąć na wysokości zadania i wejść odważnie w ten trudny czas - mówi Piotr Kowal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Bydgoszczy o cyberbezpieczeństwie. KKW Lewica chce więcej środków na ochronę cyfrową - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska