Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukamy Liderów społecznej odpowiedzialności biznesu. Firmo, zgłoś się!

Beata Busz
Beata Busz
Dr hab. Artur Laska:- Chodzi o ocenę zaangażowania społecznego, przy uwzględnieniu wielkości firmy i dlatego również małe przedsiębiorstwa mogą okazać się tu liderami
Dr hab. Artur Laska:- Chodzi o ocenę zaangażowania społecznego, przy uwzględnieniu wielkości firmy i dlatego również małe przedsiębiorstwa mogą okazać się tu liderami Nadesłane
Rozmowa z dr. hab. Arturem Laską, profesorem uczelni, dziekanem Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - naszego partnera merytorycznego w kategorii Lider społecznej odpowiedzialności biznesu Złotej Setki Pomorza i Kujaw 2021. 

Co kryje się pod pojęciem społecznej odpowiedzialność biznesu? Jakie działania firm będą podlegały ocenie w tej kategorii?

Społeczna odpowiedzialność biznesu to kompleksowa strategia prowadzenia działalności gospodarczej w sposób uwzględniający aspekty społeczne oraz środowiskowe, wykraczające poza obowiązki prawne firmy. Wdrażanie jej polega więc na dobrowolnym i zaplanowanym uwzględnianiu interesów społecznych w działalności organizacji w perspektywie długofalowej.

W związku z tym zamierzamy ocenić zarówno działania firm podejmowane na rzecz społeczności lokalnej, ale także ich zaangażowanie w rozwiązywanie konkretnych problemów społecznych. Równie ważna będzie ocena wsparcia pracowników, wdrażanych praktyk dostępnośći a także działań proekologicznych oraz terminowości wywiązywania się ze zobowiązań finansowych.

Wszystko to spajać powinna strategia oraz przemyślana forma raportowania o podejmowanych inicjatywach. Właśnie takie podejście odróżnia firmy prowadzące systematyczny i przemyślany dialog z interesariuszami, od tych, które podejmują się incydentalnych działań w oparciu o motywację jedynie marketingowo-wizerunkową.

Mniejsze firmy mogą sobie pomyśleć, że nie dadzą rady konkurować tutaj z dużymi przedsiębiorstwami, dysponującymi znacznie większymi finansami na działania z zakresu CSR. Mają rację?

Nie tyle wielkość firmy oraz kwoty przeznaczonych środków mają tu znaczenie, ale raczej to, na ile odpowiedzialność społeczna wynika z realnych kontaktów z otoczeniem, a także czy odnosi się do istotnych kwestii społecznych i wzmacnia pozycję konkurencyjną firmy. Oczywiście organizacje wdrażające CSR osiągają korzyści adekwatne do swojej skali i weźmiemy to pod uwagę. Chodzi więc o ocenę zaangażowania społecznego, przy uwzględnieniu wielkości firmy i dlatego również małe przedsiębiorstwa mogą okazać się tu liderami.

A jakie korzyści osiąga sama firma z wdrażania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu?

Utrzymanie równowagi między ekonomicznymi i społecznymi aspektami funkcjonowania organizacji nie jest jakąś modą, czy działalnością filantropijną, ale pozwala budować przewagę konkurencyjną na rynku. Interesariusze coraz częściej oczekują od firmy odpowiedzialnego prowadzenia biznesu oraz angażowania się w życie społeczności i środowiska, w którym ona działa. Szczególnie dziś, w trudnych i niepewnych czasach, zignorowanie takich głosów może przynieść bolesne konsekwencje. Polscy przedsiębiorcy mają tego coraz większą świadomość i coraz lepiej reagują na tego typu trendy.

Kto wejdzie w skład komisji, która wyłoni dziesiątkę poddaną ocenie Kapituły Konkursu? I jak będzie wyglądało badanie ankietowe?

Na wydziale prowadzimy badania związane z problematyką zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjności społecznej. Dzięki temu kształcimy na unikatowym w skali kraju kierunku studiów licencjackich: Innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną a także na studiach podyplomowych: Zarządzanie dostępnością - specjalista ds. dostępności. Ostatni z wymienionych kierunków otrzymał właśnie certyfikat "Studiów z Przyszłością." Mamy tu więc duże doświadczenie, doceniane przez instytucje publiczne i podmioty rynku pracy. W skład komisji weszły osoby, które na co dzień zajmują się właśnie tymi zagadnieniami: dr Barbara Panciszko, dr Wojciech Trempała, dr Małgorzata Sikora-Gaca oraz moja osoba. Mowa tu więc o badaczach reprezentujących perspektywę różnych dyscyplin nauk społecznych, co stanowi gwarancję rzetelnej oceny.

Aby podlegać badaniu należy wypełnić krótką ankietę na stronie pomorska.pl/csr. My natomiast zajmiemy się analizą oraz wyważeniem odpowiedzi w oparciu o przygotowane wskaźniki. Na tej podstawie przedstawimy naszą rekomendację Kapitule Konkursu.

Na zgłoszenia od firm w kategorii Lider społecznej odpowiedzialności biznesu czekamy do 15 kwietnia.
REGULAMIN RANKINGU
ANEKS DO REGULAMINU
ANEKS DO REGULAMINU 2.0

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska