Szybownictwo. Grudziądzka pilotka Joanna Biedermann rewelacyjna w mistrzostwach świata

Maryla Rzeszut
Grudziądzka pilotka Joanna Biedermann w szybowcu, podczas rywalizacji w szwedzkim Arboga Serwis Joanny Biedermann
Trzymajmy kciuki za pilotkę Joannę Biedermann (Aeroklub Nadwiślański Grudziądz), która walczy w Szwecji w mistrzostwach świata kobiet w szybownictwie. Po trzech dniach podniebnych zmagań prowadziła!

Joanna startuje w klasie standard, na szybowcu LS-8 LOT. Reprezentuje Polskę, ale także Aeroklub Nadwiślański w Gudziądzu.

Już od pierwszego dnia mistrzostw, które odbywają się w szwedzkim Arboga, spisywała się rewelacyjnie. Wygrała 1. konkurencję, zdobywając 395 pkt, przed Czeszką Janą Veprekovą (385 pkt) i Niemką Meike Müller (378 pkt).

Zwycięży zawodniczka, która zdobędzie największą liczbę punktów i najszybciej obleci trasy, które liczą od 150 do 600 km.

W mistrzostwach w Arboga rywalizują najlepsze pilotki szybowcowe na świecie, w tym Niemki, Brytyjki, Francuzki i Czeszki

Dwie Polki nie dają się

Pierwsze trzy dni były udane dla Polek. W mistrzostwach świata walczy także druga nasza rodaczka, Marta Najfeld (w klasie club) ze Szczecina.

Po trzech konkurencjach, Joanna zajęła : w pierwszej 1., w drugiej 6., a w trzeciej - 3. miejsce i prowadziła w klasyfikacji ogólnej 1233 pkt na koncie. Tym razem przed Sue Kussbach z RFN (1090 pkt) i i Helle Lundgren z Danii (1087).

Marta Najfeld w pierwszej konkurencji zajęła 3., w drugiej 18. a w trzeciej 4. miejsce.
Po trzech konkurencjach była na 11. miejscu z niewielką stratą do czołówki.

W kolejnych konkurencjach nastąpiły roszady, Joannie poszło gorzej, ale mistrzostwa trwają do 25 czerwca i grudziądzanka ma duże szanse wywalczyć miejsce na podium i medal.
Mistrzostwa świata kobiet w szybownictwie odbywają się co dwa lata.

Joanna Biedermann od 2000 roku pracuje jako pilot liniowy w samolotach pasażerskich. Jest utytułowana pilotką szybowcową. W mistrzostwach świata w 2007 roku zdobyła brązowy medal. Na koncie ma też tytuł wicemistrzyni Europy kobiet w klasie klub.