Rada Polityki Pieniężnej podczas majowego posiedzenia zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Była to już ósma podwyżka stóp procentowych z rzędu. Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnym szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły o 13,9 proc. rok do roku.
O ile mogą wzrosnąć stopy procentowe? Ekonomiści PKO BP w komentarzu do najnowszego odczytu dotyczącego inflacji w Polsce, wskazali, że "RPP może zareagować kolejną, dużą podwyżką stóp", rzędu 75-100 punktów bazowych.
Wzrost rat kredytów
Stopa referencyjna to bardzo ważny wskaźnik, z którym - często nawet o tym nie wiedząc - mamy styczność w codziennym życiu. Świadomość jej wpływu na budżety domowe mają przede wszystkim kredytobiorcy. To od stopy referencyjnej uzależniona jest bowiem wysokość oprocentowania kredytu, a co za tym idzie - miesięcznej raty.
Jednak to nie koniec. Na jej podstawie obliczane są również odsetki ustawowe za opóźnienie, czyli wysokość zadośćuczynienia dla wierzyciela za niedotrzymanie terminu płatności. Wraz z każdą decyzją Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stopy procentowej, zwiększa się także całkowita kwota zadłużenia wielu Polaków.
Wzrost stóp procentowych to zła informacja zwłaszcza dla tych kredytobiorców, którzy z różnych względów już teraz mają problemy z terminową płatnością należności. Jeżeli opóźnienie wynosi mniej niż 30 dni, to kredytobiorcom nie grożą większe konsekwencje - chyba że sytuacja będzie się nagminnie powtarzać.
