Pierwszy siwy włos
- Niestety, nie istnieje środek powstrzymujący siwienie - mówi dr nauk medycznych Aneta Bąkowska, specjalista dermatolog.
- To proces uwarunkowany genetycznie i jeśli w naszej rodzinie pierwsze siwe włosy pojawiały się we wczesnym wieku, pewnie i nas to czeka. Bardzo duży wpływ na siwienie ma nasza kondycja psychiczna, stres - one przyspieszają pojawianie się siwych włosów.
Farba czy zioła?
To pytanie zawsze się pojawia: czy farbować włosy używając farb chemicznych, czy używać barwników roślinnych, np. popularnej chny. Farbowanie to nic innego, jak otaczanie włosa kolorystyczną powłoką, która wnika w jego powierzchnię zewnętrzną, okleja go, pogrubia i lekko nabłyszcza. Ale też może wysuszać, osłabiać.
- Jeśli zdecydujemy się na koloryzację, czy to farbami, czy odżywkami, warto korzystać ze sprawdzonych środków w salonach fryzjerskich, do których mamy zaufanie. Każda farba, także roślinna może wywołać reakcję uczuleniową, której oznaką jest świąd owłosionej skóry głowy, zaczerwienienie - dodaje dr Bąkowska. Te objawy ustąpią z czasem, ale warto zapamiętać, po jakim środku się pojawiły i nie używać go ponownie.
Odżywiaj po farbowaniu
Farbowanie, czy to ziołami, czy farbą chemiczną w pewien sposób osłabia włosy i może dojść do przejściowego ich wypadania - przestrzega dermatolog.
- Dlatego po zabiegu koloryzacji warto przez pewien czas stosować preparaty do użytku zewnętrznego, do wcierania w owłosioną skórę głowy, wzmacniające włosy i zapobiegające ich wypadaniu. Można tę kurację zewnętrzną uzupełnić preparatami doustnymi. Taki zastrzyk odżywek i witamin przyda się nam wiosną, bo włosy jeszcze nie doszły do siebie po zimie i trzeba popracować nad ich kondycją i urodą. Niezależnie od koloru.
Źródło:
,Echo Dnia:Jak zadbać o kondycję włosów po koloryzacji?