Bezsenność i liczenie owiec w nocy
Coraz więcej osób skarży się na bezsenność lub na częste wybudzanie się w nocy. Zdrowy sen w nocy to czas na niezbędną regenerację organizmu. Jakościowy i o odpowiedniej długości sen ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Z kolei niewystarczająca ilość snu powoduje zmęczenie w ciągu dnia, a także pogorsza sprawność intelektualną i fizyczną.
Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Najwięcej snu potrzebują dzieci i niemowlęta -około 10 godzin, dorośli potrzebują średnio 7-8 godzin snu.
Podczas snu regeneruje się mózg i wycisza układ nerwowy, zachodzi również proces konsolidacji pamięci czyli przenoszenie informacji z krótkotrwałej pamięci do długotrwałej. Sen to także czas, gdy regenerują się neurony w mózgu i zachodzi naprawa tkanek mózgowych, co jest niezbędne dla optymalizacji funkcji poznawczych oraz utrzymania zdrowia psychicznego. Praca całego organizmu zwalnia, zachodzą procesy regeneracyjne w komórkach, tkankach i narządach. Obniża się temperatura ciała, spada ciśnienie krwi, serce pracuje wolniej, pogłębia się oddech.
Zaburzenia powodowane przez brak snu
Brak wystarczającej ilości snu lub słaby jakościowo sen może powodować:
zaburzenia nastroju, zwiększać podatność na stres oraz powodować trudności w regulacji emocji,
zaburzenia układu nerwowego takie jak problemy z koncentracją, pamięcią, pogorszenie sprawności intelektualnej,
drażliwość, nerwowość, bóle głowy,
chroniczne zmęczenie,
pogorszenie kondycji fizycznej,
spadek libido.
Regularne wybudzanie się w nocy - przyczyny
Często albo nawet co noc zdarza ci się budzić w środku nocy? Przyczyną może być niewygodne łóżko, materac czy poduszka. Spanie na brzuchu także może być przyczyną częstego wybudzania się w nocy. Ta pozycja powoduje złe ułożenie kręgosłupa oraz nadmierny nacisk na organy wewnętrzne. Wybudzanie się w nocy może być spowodowane schorzeniami kręgosłupa, bólem karku, szyi. Pomóc może wizyta u specjalisty, a także specjalne, profilowane poduszki zapewniające właściwe podparcie i ułożenie głowy i szyi w stosunku do kręgosłupa. Pobudki mogą być też spowodowane bólem stawów (np. artretyzm).
Jednak powodem częstego budzenia się w nocy mogą być też pewne schorzenia. Zobacz w poniższej galerii, jakie choroby powodują, że wybudzamy się w środku nocy, często nawet o konkretnej porze, tej samej co noc, na przykład o 3 czy 4 rano.
Te czynności mogą pomóc uzyskać dobry, zdrowy sen:
przewietrz sypialnię przed udaniem się do łóżka,
zjedz lekkostrawny posiłek najpóźniej dwie godziny przed snem,
ogranicz spożycie kofeiny przed snem,
nie oglądaj telewizji, nie korzystaj z telefonu co najmniej godzinę przed snem,
zrelaksuj się zanim zaśniesz.