Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak bawiliście się na dożynkach gminy Barcin. Święto plonów w naszym regionie na zdjęciach

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Dożynki gminy Barcin w Dąbrówce Barcińskiej (02.09.2023).
Dożynki gminy Barcin w Dąbrówce Barcińskiej (02.09.2023). Szymon Cieślak
Podczas dożynek, które odbyły się w sobotę (02.09.2023) w Dąbrówce Barcińskiej, podziękowano rolnikom za pracę. Wyróżniono kilkoro z nich, a także rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Po mszy świętej odprawionej przez ks. Stanisława Talaczyńskiego, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbe w Barcinie oraz ks. Arkadiusz Wzięch z parafii pw. św. Jakuba Większego, rozpoczęła się część oficjalna.

Starostami tegorocznych dożynek gminy Barcin byli: Aldona Twerd z Szerokiego Kamienia oraz Paweł Olszanowski z Dąbrówki Barcińskiej. Przekazali oni bochen chleba władzom gminy.

Burmistrz Michał Pęziak stwierdził, że bardzo cieszy się, iż może spotkać się z rolnikami. Przypomniał, że dożynki to czas radości i zabawy, podziękowań i nadziei.

- Odbierając z waszych rąk, drodzy rolnicy, dary zrobione z płodów ziemi, które wzrosły z dojrzały na polach naszej gminy, dziękuję za rolniczą wiedzę i doświadczenie, pracę i wysiłek. Z głębokim szacunkiem myślę o całorocznym rolniczym znoju, towarzyszącej mu niepewności i obawach, nieprzeiwdywalności pogody, rynków zbytu i cen - powiedział burmistrz Michał Pęziak.

- Tegoroczne plony nie były wysokie. Ponadto został zdestabilizowany rynek zbóż, rzepaku i owoców, co sprawia, że dochodowość gospodarstw rolnych znacznie spadła. Rolnicy sprzedają swoje produkty poniżej kosztów produkcji, przez brak właściwych działań chroniących nasz rynek płodów rolnych przed niekontrolowanym napływem zbóż, rzepaku i owoców z Ukrainy. Ukraińskie towary zamiast trafiać tam, gdzie panuje głód, dzięki działaniom różnych cwaniaków trafiły na polski rynek. Zdaniem rolników, z którymi rozmawiam rządzący nie zadbali w odpowiedni sposób o ochronę naszego rynku oraz polskich konsumentów. Mimo tych przeciwności i kłopotów jestem pełen uznania dla waszej, drodzy rolnicy, pracowitości, gospodarności i zaradności. Stojąc przed wami w tym uroczystym dniu, z całego serca dziękuję - dodał burmistrz Barcina.

Rolnik podziękował także starosta Zbigniew Jaszczuk.

Nie zabrakło nagród dla rolników. Starosta wręczył przyznane z okazji dożynek powiatowych, które były tydzień temu w Rogowie wyróżnienia Małgorzacie i Maciejowi Maciejewskim z Dąbrówki Barcińskiej.

Burmistrz Michał Pęziak wyróżnił rolników:

  • Sławomirę i Przemysława Zielińskich z Szerokiego Kamienia,
  • Mariolę i Jakuba Jurek z Mamlicza.

Całość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Krajna" z Nakła nad Notecią.

Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs na najlepszy wieniec. W jury konkursu zasiadali: Paweł Ratajczak - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie, Renata Grabowska - dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin oraz Milena Bednarska - artystka.

Oto zwycięzcy:

  1. Wolice - nagroda 500 zł,
  2. Barcin Wieś - nagroda 400 zł,
  3. Mamlicz - nagroda 300 zł.

Warto wspomnieć, że tegoroczne dożynki są pierwszymi, w których podczas konkursu wieńców, wzięły udział wszystkie sołectwa gminy Barcin. Te, które nie zajęły pierwszych trzech miejsc otrzymały wyróżnienia po 250 zł. Są to sołectwa: Józefinka, Młodocin, Pturek, Krotoszyn, Piechcin, Dąbrówka Barcińska, Knieja, Zalesie Barcińskie, Sadłogoszcz, Szeroki Kamień, Złotowo i Kania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska