https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak było w Gniewkowie na prapremierze filmu o księciu Władysławie Białym. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Prapremierowy seans filmu o księciu Władysławie Białym zorganizowano w zajeździe "Harasówka" w Gniewkowie
Prapremierowy seans filmu o księciu Władysławie Białym zorganizowano w zajeździe "Harasówka" w Gniewkowie Dominik Fijałkowski
W gniewkowskim zajeździe "Harasówka" odbyła się prapremiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego o księciu Władysławie Białym. Inicjatorem nakręcenia tego obrazu jest druh Piotr Ciemny, stojący na czele drużyny harcerskiej ZHP noszącej imię gniewkowskiego księcia.

- Można powiedzieć, że jestem pomysłodawcą i producentem tego filmu. Chciałem w ten sposób wypromować naszą drużynę harcerską, której patronem jest książę gniewkowski - mówi druh Piotr Ciemny.

W 2018 roku zawiązał się komitet organizacyjny, który miał czuwać nad produkcją filmu. Pojawili się też pierwsi sponsorzy. Prace nie szły jednak tak gładko, jak można byłoby to sobie wyobrażać. Bardzo mocno wyhamowała je pandemia koronawirusa.

- W pewnym momencie zostałem sam. Wiele osób zaczęło wątpić, że w ogóle uda się cokolwiek zrobić. Uznałem jednak, że Władysław Biały, patron naszej drużyny harcerskiej zasługuje na taki film, bo był postacią nietuzinkową. Znał języki obce, bywał na najważniejszych dworach ówczesnej Europy, dużo podróżował - dodaje druh Piotr.

Pierwszym reżyserem filmowej produkcji był Leszek Ciechoński. Jak wspomina Piotr Ciemny, ktoś dał mu numer telefonu do reżysera, była rozmowa i tak się zaczęła współpraca, dzięki której powstały pierwsze ważne sceny filmu, nad którymi pracował też operator Piotr Zarębski. Po pandemii prace nad filmem zostały wznowione. Za zgodą Leszka Ciechońskiego reżyserią zajął się Krzysztof Biaduń.

Fabularyzowany dokument o księciu Władysławie Białym, kręcono w kościołach m. in. w Gniewkowie, Pieraniu czy Nieszawie. Sceny rejestrowane były też na terenie wielu okolicznych gmin leżących na terenie dawnego Księstwa Gniewkowskiego.

- Teraz marzy mi się, żeby nakręcić jeszcze więcej. Bo to co zrobiliśmy, to w pewnym sensie taka pigułka. Marzą mi się sceny batalistyczne, a być może i historyczny serial o naszym księciu - słyszmy od druha Piotra.

W prapremierowym seansie filmu o księciu gniewkowskim uczestniczyła Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku wojewódzkiego, byli też przedstawiciele władz samorządowych gmin, na terenie których powstawał film, a także sponsorzy i aktorzy.

Projekcja była okazją do uhonorowania osób, które w znaczący sposób przysłużyły się powstaniu obrazu.

I tak, kapituła pod przewodnictwem druhny przewodnika ZHP Anastazji Najdowskiej, druha przybocznego Aleksandra Antczaka oraz druha Piotra Ciemnego przyznała Złote Odznaki Przyjaciel Drużyny im. księcia Władysława Białego:

  • Januszowi Tomasikowi,

  • Dariuszowi Chrobakowi i

  • Wiesławowi Majchrzakowi.

Warto dodać, że film o księciu Władysławie Białym w najbliższym czasie prezentowany będzie w Wielkiej Nieszawce, Nieszawie, Dąbrowie Biskupiej oraz innych miejscowościach.

- Gdzie nas zaproszą, tam pojedziemy. Zaprezentujemy film i będziemy dzielić się wiedzą o naszym gniewkowskim księciu - zapewnia Piotr Ciemny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska