Szuflada z dokumentami to często miejsce do którego nie zaglądamy, jedynie dorzucamy do niej kolejne rachunki. Jeśli przejrzymy swoje szafki na dokumenty z pewnością znajdziemy tam rachunki, paragony, umowy sprzed 10 czy 15 lat. Teraz coraz więcej rachunków opłacamy bezgotówkowo, tak jest taniej a co ważne dowody zapłaty znajdziemy w każdym momencie na swoim bankowym rachunku. Wiele osób jednak woli mieć papierowe dowody zapłaty, które skrywa w segregatorach czy teczkach.
Jakie dokumenty, rachunki powinniśmy przechowywać i jak długo musimy je mieć? Kiedy możemy wyrzucić stary rachunek i dlaczego? A przede wszystkim jak powinniśmy wyrzucać rachunki?
Zobacz również: Po tylu latach przedawniają się długi. To musisz wiedzieć o przedawnieniu
Warto pamiętać, że jeśli chodzi o przechowywanie dokumentów i rachunków nie ma jednej bezpiecznej daty. Wszystko zależy od tego jaki to rachunek.
Przy wyrzucaniu ich pamiętajcie, aby je zniszczyć by nie wpadły w niepowołane ręce, bo często zawierają wiele wrażliwych danych, szczególnie przy różnego rodzaju umów.
Tak długo musisz przechowywać rachunki
Przechowywanie dokumentów może spędzić nam sen z powiek. Wśród faktur, rachunków, umów znajdziemy też i świadectwa, książeczki ubezpieczeniowe i wiele innych dokumentów. Podpowiemy Wam kiedy możecie wyrzucić stare rachunki, a które dokumenty powinniście dalej przechowywać. W poniższej galerii przygotowaliśmy dla Was podpowiedz dotyczącą poszczególnych dokumentów i rachunków. Zobaczcie jak długo je przechowywać.
