Dokumenty to dowody potwierdzające nasze kwalifikacje czy umiejętności, to każde akty prawne, które dokumentują, ze jesteśmy właścicielem nieruchomości czy ruchomości. Do dokumentów zaliczymy tez umowy zawarte z bankiem. Za dokument uznamy również stare rachunki, które potwierdzają, że uregulowaliśmy swoje długi. Które dokumenty trzymać, które wyrzucić? A jak wyrzucić to kiedy?
Koniecznie przeczytaj:W ten sposób nigdy nie powinno się przechowywać dokumentów. Tego lepiej unikać
Warto pamiętać, że jeśli chodzi o przechowywanie dokumentów i rachunków nie ma jednej bezpiecznej daty.
Dla większość rachunków termin ich przechowywania to 3 lata. Jeśli, ktoś nie zgłosi się do nas przez 3 lata że nie zapłaciliśmy np. rachunku za prąd to po 3 latach dług ten się przedawnia. Warto wiedzieć, że czas liczy się do końca roku kalendarzowego, więc jeśli mamy stary rachunek za telefon czy prąd i pochodzi on ze stycznia to możemy do wyrzucić po upłynięciu 3 lat, jednak miną one dopiero 31 grudnia, czyli w tym przypadku niemal po 4 latach.
Przygotowaliśmy wam ściągę dotyczącą dokumentów, których nie powinniśmy wyrzucać, a trzymać w bezpiecznym miejscu. Warto trzymać dokumenty posegregowane w zaciemnionym miejscu, abyśmy mieli do nich bezpiecznym dostęp i nie ulegały zniszczeniu z upływem lat.
Tych dokumentów nie wyrzucaj
W galerii poniżej sprawdźcie, jakie dokumenty powinniśmy przechowywać bezterminowo:
