Gimnazjum im. Tony`ego Halika jest prekursorem współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, z którym od lat realizuje rozmaite projekty opierające się na wolontariacie i skupiające młodzież na zajęciach pozalekcyjnych. Szkole udało się pozyskać pieniądze na dodatkowe zajęcia w ramach "Szkoły marzeń", potem "Rzeczpospolitej Internetowej". Teraz jest jedną spośród 315 placówek w kraju, która uzyska wsparcie z programu "Przyjazna szkoła".
- Wszystko dlatego, że jesteśmy aktywni. Nasza młodzież działa na niwie lokalnej, dla swojego środowiska, ratując kasztanowce, pomagając niepełnosprawnym, czytając młodszym kolegom. Zadań jest wiele a wymyślają coraz to nowe - mówi dyrektor Leszek Stefański. - Jako szkoła, stwarzamy możliwości działania.
Szlakiem przetartym przez Radziki podążyły wkrótce gimnazja w Ostrowitem, Kowalkach i Rogowie. Obecnie wszystkie mogą się pochwalić współpracą z CEO.
Wczorajsza impreza dała okazję do zaprezentowania swoich projektów. Z prelekcjami wystąpili również zaproszeni goście. Wanda Królikowska, szefowa stowarzyszenia "Europa Donna" mówiła o młodych aktywnych jako przyszłości organizacji pozarządowych, burmistrz Rypina Marek Błaszkiewicz o wspieraniu działań młodzieży przez lokalny samorząd, wicestarosta Piotr Pawłowski o działalności organizacji pozarządowych. Sekretarz gminy Wąpielsk Grzegorz Dzierżyński mówił o tym, co gmina daje młodym, a psycholog Przemysław Różański o uczeniu młodzieży odpowiedzialności. W międzyczasie uczniowie i nauczyciele mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez trenera CEO.
Festiwal zakończył się wspólnym ogniskiem.