Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak możesz sobie podwyższyć emeryturę nawet kilkaset złotych! Oto zasady przeliczania świadczenia

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Przepisy emerytalne są na tyle skomplikowane i często się zmieniają, że mało kto jest w stanie sprawdzać na bieżąco, z jakiego tytułu może mieć wyższe świadczenie. Tymczasem taką możliwość daje przeliczenie emerytury, czyli ponowne obliczenie jej wysokości. Może ono zwiększyć świadczenie o kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych. Na czym polega przeliczanie emerytury? Czytaj szczegóły na kolejnych slajdach.
Przepisy emerytalne są na tyle skomplikowane i często się zmieniają, że mało kto jest w stanie sprawdzać na bieżąco, z jakiego tytułu może mieć wyższe świadczenie. Tymczasem taką możliwość daje przeliczenie emerytury, czyli ponowne obliczenie jej wysokości. Może ono zwiększyć świadczenie o kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych. Na czym polega przeliczanie emerytury? Czytaj szczegóły na kolejnych slajdach. 123RF/archiwum Polska Press
Każdy emeryt chciałby, aby jego emerytura była jak najwyższa. Warto wiedzieć od czego zależy jej wysokość i co można zrobić aby ją podwyższyć.

Przepisy emerytalne są na tyle skomplikowane i często się zmieniają, że mało kto jest w stanie sprawdzać na bieżąco, z jakiego tytułu może mieć wyższe świadczenie. Tymczasem taką możliwość daje przeliczenie emerytury, czyli ponowne obliczenie jej wysokości. Może ono zwiększyć świadczenie o kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych.

Czy każdy może wnioskować w ZUS o ponowne przeliczenie swojego świadczenia?

Wątpliwości ma pan Bogdan, nasz Czytelnik. - Proszę o informację, czy kwalifikuję się do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie emerytury ze względu na przyjęcie korzystniejszej wartości średniego dalszego trwania życia, jeżeli mam przyznaną emeryturę na najnowszych warunkach z dniem 20 maja 2018 roku? - pyta Czytelnik.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada: - Niestety, w Pana przypadku nie można przeliczyć emerytury z uwzględnieniem nowych tablic trwania życia, ponieważ Pan już skorzystał z tej możliwości. W maju 2018 roku, kiedy Pan przechodził na emeryturę, ZUS do wyliczenia emerytury, sprawdził które tablice są dla Pana korzystniejsze - czy te z chwili złożenia wniosku o emeryturę, czy które obowiązywały w momencie ukończenia przez Pana powszechnego wieku emerytalnego, czyli 65 lat.

Jakie świadczenia ZUS ponownie przeliczy?

Kiedy zatem można wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury? Każdy emeryt ma prawo do przeliczenia świadczenia jeśli są ku temu podstawy, np. dodatkowy staż pracy, dodatkowe zarobki, które uzyskaliśmy przed lub po przyznaniu emerytury. W przypadku emerytur zreformowanych ZUS dolicza składki odprowadzone po przyznaniu emerytury. Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, emerytury częściowe i pomostowe).

Nie podlega przeliczeniu nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w przypadku podlegania ubezpieczeniu po przyznaniu tego świadczenia. Ponowne przeliczenie emerytury może zwiększyć świadczenie, ale jeśli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, to ZUS będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości. ZUS przeliczy emeryturę od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek (ERPO).

Dlaczego warto ponownie ustalić kapitał początkowy?

Jednym ze sposobów na zwiększenie naszej emerytury jest złożenie wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego. Kapitał początkowy to ważna część emerytury i ma duży wpływ na jej wysokość. Można go przeliczyć np. z powodu urlopu wychowawczego, który obecnie przy kapitale początkowym liczony jest jak okres składkowy (dotyczy tych, którzy otrzymali decyzję przed 1 maja 2015 roku i nie wnioskowali o przeliczenie). Warto też sprawdzić, czy do wyliczenia kapitału były przedłożone zarobki z całego okresu zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 roku.

Często zdarza się, że mamy kłopot z udokumentowaniem zarobków z dawnych lat. Powodem mogło być jej zniszczenie lub likwidacja zakładu pracy, który nie zadbał o odpowiednie archiwizowanie.

- ZUS przed 2009 rokiem przyjmował wynagrodzenia „0” za te okresy pracy. Po tej dacie ZUS może zastąpić nieudokumentowane zarobki minimalnym wynagrodzeniem za pracę na umowie o pracę. Jeśli odnajdziemy lub uzyskamy dokumenty dotyczące faktycznego wynagrodzenia za wcześniejsze lata, to przeliczenie zarobków może mieć też wpływ na wysokość emerytury - mówi Krystyna Michałek.

Kolejnym sposobem na zwiększenie emerytury jest przyjęcie wartości średniego dalszego trwania życia z korzystniejszych tablic. Emeryt może złożyć wniosek ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia. Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego, gdy obowiązywały kolejne tablice lub tych osób, które przechodziły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym.

Nie przegap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska