
Przepisy emerytalne są na tyle skomplikowane i często się zmieniają, że mało kto jest w stanie sprawdzać na bieżąco, z jakiego tytułu może mieć wyższe świadczenie.
Tymczasem taką możliwość daje przeliczenie emerytury, czyli ponowne obliczenie jej wysokości. Może ono zwiększyć świadczenie o kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych.
Na czym polega przeliczanie emerytury? Czytaj szczegóły na kolejnych slajdach.

Wątpliwości ma pan Bogdan, nasz Czytelnik. - Proszę o informację, czy kwalifikuję się do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie emerytury ze względu na przyjęcie korzystniejszej wartości średniego dalszego trwania życia, jeżeli mam przyznaną emeryturę na najnowszych warunkach z dniem 20 maja 2018 roku? - pyta Czytelnik.
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada: - Niestety, w Pana przypadku nie można przeliczyć emerytury z uwzględnieniem nowych tablic trwania życia, ponieważ Pan już skorzystał z tej możliwości. W maju 2018 roku, kiedy Pan przechodził na emeryturę, ZUS do wyliczenia emerytury, sprawdził które tablice są dla Pana korzystniejsze - czy te z chwili złożenia wniosku o emeryturę, czy które obowiązywały w momencie ukończenia przez Pana powszechnego wieku emerytalnego, czyli 65 lat.

Kiedy zatem można wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury? Każdy emeryt ma prawo do przeliczenia świadczenia jeśli są ku temu podstawy, np. dodatkowy staż pracy, dodatkowe zarobki, które uzyskaliśmy przed lub po przyznaniu emerytury. W przypadku emerytur zreformowanych ZUS dolicza składki odprowadzone po przyznaniu emerytury. Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, emerytury częściowe i pomostowe).
Kolejne szczegółowe informacje na kolejnych slajdach >>>

Nie podlega przeliczeniu nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w przypadku podlegania ubezpieczeniu po przyznaniu tego świadczenia. Ponowne przeliczenie emerytury może zwiększyć świadczenie, ale jeśli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, to ZUS będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości. ZUS przeliczy emeryturę od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek (ERPO).