
Dlaczego warto ponownie ustalić kapitał początkowy? Jednym ze sposobów na zwiększenie naszej emerytury jest złożenie wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego. Kapitał początkowy to ważna część emerytury i ma duży wpływ na jej wysokość.

Można go przeliczyć np. z powodu urlopu wychowawczego, który obecnie przy kapitale początkowym liczony jest jak okres składkowy (dotyczy tych, którzy otrzymali decyzję przed 1 maja 2015 roku i nie wnioskowali o przeliczenie). Warto też sprawdzić, czy do wyliczenia kapitału były przedłożone zarobki z całego okresu zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 roku.

Często zdarza się, że mamy kłopot z udokumentowaniem zarobków z dawnych lat. Powodem mogło być jej zniszczenie lub likwidacja zakładu pracy, który nie zadbał o odpowiednie archiwizowanie.
- ZUS przed 2009 rokiem przyjmował wynagrodzenia „0” za te okresy pracy. Po tej dacie ZUS może zastąpić nieudokumentowane zarobki minimalnym wynagrodzeniem za pracę na umowie o pracę. Jeśli odnajdziemy lub uzyskamy dokumenty dotyczące faktycznego wynagrodzenia za wcześniejsze lata, to przeliczenie zarobków może mieć też wpływ na wysokość emerytury - mówi Krystyna Michałek.

Kolejnym sposobem na zwiększenie emerytury jest przyjęcie wartości średniego dalszego trwania życia z korzystniejszych tablic. Emeryt może złożyć wniosek ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia.