
Tak można zaoszczędzić na ogrzewaniu - skuteczne sposoby
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i obniżyć rachunki? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów - poznaj je teraz w naszej galerii >>>>>

Tak zaoszczędzić na ogrzewaniu - trik z folią aluminiową
Wielu internautów poleca trik z folią aluminiową. Kaloryfery umieszczone są najczęściej pod oknami, czyli w miejscach, gdzie mamy największe straty ciepła. Z tego powodu narażeni jesteśmy na wyższe rachunki za ogrzewanie. Okazuje się, że folia aluminiowa lub magnetyczna może posłużyć jako izolator ciepła. Wystarczy owinąć folią karton albo styropian a następnie tak przygotowaną planszę umieścić za grzejnikiem. Błyszcząca część folii powinna być skierowana w stronę kaloryfera - wtedy będzie odbijać ciepło. Ten trik sprawi, że mniej ciepła ucieka przez ściany i okna a więcej zostaje w pomieszczeniu.

Tak najlepiej ustawiać temperaturę kaloryfera
Utrzymywanie stałej temperatury ma znaczenie. Najlepiej, gdy jest to około 21 stopni. Przy wyższej temperaturze z mieszkania ucieka około 15 proc. ciepła! Jednak aby zaoszczędzić na rachunkach, warto dostosować poziom termostatu do pomieszczenia oraz pory dnia.
"0" na termostacie (czasem oznaczone symbolem śnieżynki) wcale nie oznacza, że zamknięcia zaworu. Będzie utrzymywana taka temperatura, by nie dopuścić do zamarznięcia znajdującej się wewnątrz grzejnika wody. Ustawienie termoregulatora na poziomie 0 może dać od 6 do nawet 8 stopni C.
Pokrętło grzejnika na poziomie "1" najlepiej ustawiać w piwnicy, na klatce schodowej, w garażu ewentualnie w czasie dłuższego pobytu poza domem. Grzejnik ustawiony na poziom "1" będzie utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę ok. 12-13 stopni C.
Poziom "2" najlepiej ustawiać na noc w sypialni - utrzymywać będzie temperaturę w okolicy 15-16 stopni C.
Poziom "3" utrzymuje temperaturę w okolicy 18-20 stopni C. To najlepsze ustawienie grzejnika w salonie, kuchni, jadalni lub na korytarzu.
Pokrętło na "4" zaleca się wybierać w łazience, pokoju dziecięcym czy w pokoju, w którym się pracuje. Temperatura pomieszczenia osiągnie dzięki temu ok. 22-24 stopnie C.
Ustawienie pokrętła na poziomie "5" podnosi temperaturę pomieszczenia od 25 do nawet 28 stopni C. To ustawienie używane przeważnie... na basenach. Co ważne, najwyższy poziom na grzejniku wcale nie oznacza, że pomieszczenie nagrzeje się najszybciej. Za to na pewno będzie w nim sucho, gorąco i sucho a także nieekonomicznie. Poziomu "5" lepiej nie wybierać bez wyraźnej potrzeby.

Odpowietrzanie kaloryferów
Kaloryfery dobrze jest dokładnie wyczyścić z kurzu i zanieczyszczeń, a także odpowietrzyć. Powietrze znajdujące się w grzejnikach nie tylko powoduje nierównomierne oddawanie ciepła, szumienie, ale też może być przyczyną korozji, co w dalszej konsekwencji może doprowadzić do awarii instalacji. Kurz ogranicza rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu, dlatego kaloryfery należy regularnie odkurzać. To szczególnie ważne, aby grzejnik prawidłowo wykonywał swoją funkcję.