Zobacz wideo: Czym są święta wielkanocne dla katolików? Odpowiada proboszcz parafii w Sartowicach

Magdalena Araczewska, nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy, wyjaśnia, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami praca zdalna może być wykonywania całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
- Oznacza to, że nowe przepisy prawa pracy zastąpią dotychczasowe regulacje dotyczące pracy zdalnej zawarte w tzw. ustawie covidowej. Nowe regulacje wskazują w jakich okolicznościach można wprowadzić taki rodzaj pracy, kiedy pracodawca nie będzie mógł odmówić pracownikowi pracy zdalnej, ale również w jakich przypadkach to pracodawca będzie mógł polecić jej wykonywanie - podkreśla Magdalena Araczewska.
Kiedy szef może skontrolować pracownika zdalnego?
Od 7 kwietnia br. szef będzie miał prawo przeprowadzać kontrole pracowników zdalnych. Mowa tu o kontrolach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.
– Co ważne, taka kontrola będzie przeprowadzana w porozumieniu z pracownikiem i w godzinach jego pracy. Nie będzie więc mogła odbyć się, jeśli nie wyrazi on na nią zgody. Wówczas przestrzeganie zasad takich jak BHP zostanie sprawdzone np. przez udostępnienie pracodawcy materiałów i narzędzi pracy. Jeżeli kontrola dojdzie do skutku, to nie będzie mogła naruszać prywatności pracownika ani innych domowników. Pracodawca nie będzie mógł utrudniać normalnego korzystania z domowych pomieszczeń - mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie InFakt.
Jak dodaje, jeśli w wyniku kontroli pracodawca stwierdzi uchybienia dotyczące przestrzegania zasad BHP czy ochrony informacji, będzie mógł zobowiązać pracownika do usunięcia nieprawidłowości we wskazanym terminie. Możliwe jest też cofnięcie zgody na wykonywanie pracy zdalnej. W takim przypadku pracownik będzie rozpoczynał pracę w siedzibie firmy w terminie określonym przez szefa.
Bez dyskryminacji pracownika zdalnego
Łukasz Wawrzyniak, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting, dodaje, że pracownik wykonujący pracę zdalną nie może być traktowany mniej korzystnie niż inni zatrudnieni przy takiej samej lub podobnej pracy, ale wykonujący ją np. w biurze.
- Podjęcie przez pracownika pracy w formie zdalnej, jak również odmowa wykonywania takiej pracy, nie może w jakikolwiek sposób dyskryminować pracownika oraz ograniczać jego możliwości rozwoju czy awansu – dodaje Łukasz Wawrzyniak.
Pracownik zdalny, na takich samych zasadach jak inni zatrudnieni, może przebywać na terenie zakładu pracy, kontaktować się z innymi pracownikami oraz korzystać z pomieszczeń i urządzeń pracodawcy.