Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kodeksie pracy 2023. Mamy listę zmian - już wszystko jasne co z dłuższymi urlopami

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Sejm uchwalił największą nowelizację kodeksu pracy  od lat. Dzięki niej pracownicy zyskają dodatkowe wolne.  Wyjaśniamy na czym będą polegały zmiany. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.
Sejm uchwalił największą nowelizację kodeksu pracy od lat. Dzięki niej pracownicy zyskają dodatkowe wolne. Wyjaśniamy na czym będą polegały zmiany. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii. Pixabay.com
Sejm uchwalił największą nowelizację kodeksu pracy od lat. Dzięki niej pracownicy zyskają dodatkowe wolne. Wyjaśniamy na czym będą polegały zmiany.

W kodeksie pracy szczegółowo zapisano jakie rodzaje urlopów, przysługują rodzicom biologicznym i innym osobom sprawującym opiekę nad dzieckiem. Obecnie są to następujące urlopy:

  • macierzyński - przysługuje matce oraz ojcu, ale w takim zakresie, w jakim nie wykorzystała go matka. Wymiar urlopu zależy od liczby narodzonych dzieci (przy jednym porodzie) i może wynosić od 20 tygodni (jedno dziecko) do 37 tygodni po urodzeniu pięciu lub większej liczby dzieci.
  • rodzicielski - przysługuje matce i ojcu łącznie, zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie: do 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka oraz do 34 tygodni po urodzeniu dwójki lub więcej.
  • wychowawczy - wynosi łącznie do 36 miesięcy; może być wykorzystywany przez oboje rodziców jednocześnie i podzielony na maksymalnie 5 części.
  • ojcowski - może być wykorzystany wyłącznie przez ojca do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Wymiar tego urlopu wynosi 2 tygodnie i może zostać wykorzystany w dwóch tygodniowych częściach lub jednorazowo.

Już wkrótce nastąpią zmiany w urlopach rodzicielskich, ale nie tylko. A wszystko za sprawą dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nazywanej dyrektywą work-life balance. Ma pomóc rodzicom lepiej godzić życie zawodowe z prywatnym.

- Artykuł 9 dyrektywy mówi m.in. o możliwości skrócenia godzin pracy, elastycznych godzinach pracy i dopasowaniu miejsca pracy dla wszystkich pracujących rodziców i opiekunów dzieci do 8. roku życia. Celem jest także umożliwienie pracownikom otrzymania urlopu na opiekę nad krewnymi potrzebującymi wsparcia - zaznacza Marta Mroczkowska, specjalistka ds. kadrowo-płacowych w firmie inFakt.

Polska miała czas do sierpnia ubiegłego roku, aby wdrożyć jej zapisy. Niestety, tak się nie stało. Nowelizację kodeksu pracy dopiero w tym tygodniu przyjął Sejm.

Zmiany w kodeksie pracy 2023 - lista

- Nowelizacja jest spóźniona o pół roku. Patrząc na kalendarz prac Senatu i Sejmu ustawa może wejść w życie w kwietniu 2023 roku - komentuje Oskar Sobolewski, ekspert rynku pracy.

Jakie dodatkowe wolne zyskają pracownicy? Pokazujemy w naszej galerii.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska