
ZMNIEJSZONA SKUITECZNOŚĆ INSULINY
Badania wykazały, że insulina odgrywa główną rolę, jeśli chodzi o wspomaganie przedostawania się glukozy z organizmu do wątroby, tkanki tłuszczowej i komórek mięśniowych. Pomaga im to wykorzystać glukozę jako źródło energii. Chroniczny stres może zmniejszyć skuteczność insuliny, co z kolei może skutkować zwiększoną masą ciała, ponieważ w zestresowanym organizmie insulina ma trudności z regulacją odkładania się tłuszczu w tkance tłuszczowej.

BRAK ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH
Kiedy coś mocno zaprząta głowę, warto wygospodarować czas na zadbanie o dobre samopoczucie. Może to być na przykład siłownia, szybki spacer, bieganie czy joga. Kilka ćwiczeń jest lepsze niż nic. Badania pokazują, że aktywność fizyczna może skutkować utratą wagi i pomaga radzić sobie ze stresem.

BRAK PLANOWANIA POSIŁKÓW
Stres może wpływać na wybory żywieniowe. Napięcie, brak czasu i planowania posiłków powoduje, że częściej i łatwiej decydujemy się na fast foody, przekąski, słodycze i produkty przetworzone, które od dawna wiąże się z przyrostem masy ciała.

Tak możesz skutecznie zaradzić przyrostowi masy ciała spowodowanemu stresem:
1. Pomyśl o obszarze swojego życia, który powoduje stres i dokonaj niezbędnych zmian. Upewnij się, że masz wystarczająco czasu dla siebie. Dodaj więcej ruchu i świeżego powietrza. Już jedna pozytywna zmiana stopniowo wpłynie na wszystkie pozostałe obszary zdrowia a poziom stresu zacznie się poprawiać.
2. Prowadź dziennik żywności i nastroju. Wiele nawyków żywieniowych wynika z nudy, prokrastynacji i emocji. Naprawdę ważne jest, aby zwracać uwagę na przyczyny swoich złych nawyków.
3. Znajdź dobre dla siebie, naturalne środki łagodzące stres. Może to być skupienie się na diecie zawierającej więcej owoców i warzyw, wzięcie ciepłej kąpieli z bąbelkami, medytacja, zwiększenie ilości ruchu w ciągu dnia i uspokajające rytuały przed snem, jak kojąca filiżanka herbaty.