W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów oraz dyrektorzy i kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu Powiatu Inowrocławskiego. Ich wizyta była okazją do zapoznania się z etapami i celem powstania obiektu, zasadami przyjmowania oraz źródłami finansowania budowy. Była też możliwość zapoznania się z warunkami, jakie zapewni mieszkańcom nowopowstała placówka.
- Aby wyzdrowieć, nie wystarczy udać się do szpitala. Niezbędna jest również terapia, która w przypadku Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi ma na celu wsparcie emocjonalne, prawne czy edukacyjne dla dzieci. Profesjonalne wsparcie psychologiczne czy pedagogiczne pomaga przejść kobietom i ich dzieciom przez trudne chwile - mówiła Alicja Aleksander, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu.
Dom dla samotnych matek z małoletnimi dziećmi oraz kobiet w ciąży, które zostały dotknięte przemocą lub znalazły się w innej sytuacji kryzysowej to dwukondygnacyjny budynek kryty płaskim dachem o kubaturze 5980 metrów i całkowitej powierzchni użytkowej 1100 metrów kwadratowych. Na terenie obiektu znajduje się plac zabaw.
W domu jednocześnie może zamieszkać 30 osób, także tych z niepełnosprawnościami. Ulokowane zostaną one w pokojach-sypialniach. W każdym z tych pomieszczeń maksymalnie będę mogły mieszkać 3 osoby. W domu mogą znaleźć czasowe schronienie osoby z całej Polski, również ojcowie z małoletnimi dziećmi.
Budynek jest podzielony na dwie strefy zamieszkania: dla matek z małoletnimi dziećmi – parter oraz dla kobiet w ciąży – piętro. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 10 675 832 zł. Budowa została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z funduszu Polski Ład.
Dzięki powiatowej inicjatywie, samotne matki, opiekunowie i ich dzieci mają szansę na lepsze życie, rozwój osobisty i zawodowy oraz integrację społeczną. Każdy zainteresowany pobytem w domu powinien zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Opłatę za pobyt w Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży ustala powiat prowadzący dom. Różnicę między ustaloną opłatą, ponoszoną przez osobę za pobyt w domu a średnim miesięcznym kosztem utrzymania, ponosi gmina, która skierowała daną osobę do domu.
