Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 33 - Biskupin

Wtyk amerykański wchodzi do mieszkań i domów
Pod koniec XX wieku wtyk amerykański najprawdopodobniej na sadzonkach iglaków przedostał się z Ameryki Północnej do Włoch. Szkodnik ten w 2007 roku po raz pierwszy został dostrzeżony w Polsce.
Wtyk amerykański nie lubi zimna, jesienna i zimowa aura mu nie sprzyjają, dlatego za wszelką cenę usiłuje dostać się do domów, mieszkań i garaży. Wtyk amerykański często wybiera miejsca trudno dostępne. Wtyka amerykańskiego można dostrzec na ścianach, oknach, parapetach, we framugach drzwi czy w szparach przypodłogowych a także w altanach, na balkonach i tarasach.
Jak wygląda wtyk amerykański? Czy może być niebezpieczny dla człowieka? Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się wtyka amerykańskiego z mieszkania czy domu? Zobacz to teraz w naszej galerii:
Wtyk amerykański - czy jest niebezpieczny dla człowieka?
Wtyk jest szkodnikiem i gatunkiem inwazyjnym, może powodować zamieranie drzew - wysysa z zielonych szyszek i igieł soki, co prowadzi do ich wysuszenia a w konsekwencji do pogarszania jakości nasion, trudności w rozmnażaniu drzew i ich obumierania.
Czy wtyk amerykański jest niebezpieczny dla człowieka? Ten owad nie przenosi chorób a jego kłujki nie zawierają toksycznego jadu. Wtyk amerykański raczej człowieka nie ukłuje, ale gdy czuje zagrożenie, wydziela trudny do zniesienia zapach.
Wtyk amerykański jesienią poszukuje miejsc do przezimowania. Osobniki żyjące w pobliżu siedzib ludzkich, w poszukiwaniu zimowisk kierują się do budynków, w których będą chciały spokojnie spędzić zimę. Są niegroźne dla ludzi, nie wykazują agresji, aczkolwiek znane jest jedno doniesienie literaturowe z Węgier o ukłuciu człowieka przez tego owada. Niepokojone (np. poprzez dotykanie) wydzielają ostrą woń i uciekają - podaje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Jeśli dotkniemy tego owada, i pozostanie po nim nieprzyjemny zapach (na naszym ciele lub przedmiotach), wystarczy je umyć. Pomieszczenie, w którym przebywał wtyk, należy zaś przewietrzyć.
Wtyk amerykański - tak wygląda owad
Wtyk amerykański to owad należący do rzędu pluskwiaków. Łatwo go pomylić z karaluchem.
- Dorosły wtyk amerykański ma około 2 centymetry długości.
- Wtyk przyjmuje różne odcienie żółci, brązu i czerni, jest pokryty wzorem w postaci jasnych plamek i pasków.
- Głowa z parą długich czułków ma wyraźnie zaznaczone oczy i kłujkę.
- Dorosłe wtyki nie tylko sprawnie kroczą, ale i dobrze latają.
- Pojawy owadów w domostwach są zjawiskiem sezonowym i kończą się po kilku tygodniach. Populacja wtyka amerykańskiego przechodzi ekspansywny rozwój i trzeba spodziewać się, że w kolejnych latach będzie pojawiało się coraz więcej tych owadów. Nie pozostaje nic innego, jak po prostu przyzwyczaić się do ich obecności - wskazuje PIORiN.
Jak się pozbyć wtyka amerykańskiego? Te skuteczne sposoby warto znać
Wtyk amerykański w sytuacji zagrożenia wydziela nieprzyjemny zapach, który może długo utrzymywać się w pomieszczeniu, dlatego zamiast zabijać, lepiej wtyka wynieść na zewnątrz.
Wtyk z reguły znajduje schronienie w miejscach trudno dostępnych, dlatego by uniemożliwić mu dostanie się do domu czy mieszkania, warto zabezpieczyć drzwi i okna moskitierami. Można również użyć specjalnych preparatów do odprysków odstraszających i zwalczających te szkodniki. Jeśli problem stanie się duży, można skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się zwalczaniem owadów czy insektów.