https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skupieniec lipowy - inwazja pluskwiaków w regionie! Te owady śmierdzą i wlatują do mieszkań

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Tysiące owadów na drzewach, między innymi w Bydgoszczy, zaniepokoiły mieszkańców. To Skupieniec lipowy (Oxycarenus lavaterae), znany również jako plukswiak śródziemnomorski. Ten inwazyjny gatunek owada może być bardzo uciążliwy. Czy jest groźny? Czytaj więcej!
Tysiące owadów na drzewach, między innymi w Bydgoszczy, zaniepokoiły mieszkańców. To Skupieniec lipowy (Oxycarenus lavaterae), znany również jako plukswiak śródziemnomorski. Ten inwazyjny gatunek owada może być bardzo uciążliwy. Czy jest groźny? Czytaj więcej! Magdalena Walczak-Grudzka
Pluskwiak śródziemnomorski, określany też jako skupieniec lipowym, to inwazyjny gatunek owada, który coraz częściej pojawia się w Polsce. Pluskwiaki mogą wydzielać nieprzyjemny zapach i bardzo szybko się rozmnażają. Uwaga! Skupieniec lipowy wlatuje też do mieszkań! Czy są groźne dla ludzi? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Spis treści

Pluskwiak śródziemnomorski - inwazja owadów w Kujawsko-Pomorskiem

Mieszkańcy Bydgoszczy alarmują o tysiącach owadów na drzewach, między innymi w Bydgoszczy. Owady, które tworzą wielkie skupiska na pniach, zaniepokoiły mieszkańców. - Drzewa wyglądają, jakby się ruszały! - komentują spacerowicze, którzy wybrali się w okolice bydgoskiego Balatonu.

Pluskwiak śródziemnomorski albo też skupieniec lipowy (Oxycarenus lavaterae) to owad, którego pojawienie się w Polsce jest związane z ociepleniem klimatu.

Po raz pierwszy odnotowano skupieńce lipowe w Polsce w 2014 r. w Rzeszowie. Od tego czasu owady zaczęły pojawiać się w różnych rejonach kraju - w woj. Śląskim, Dolnośląskim i Opolskim oraz dalej na północ kraju. Ocieplenie klimatu i łagodniejsze zimy sprawiają, że pluskwiak śródziemnomorski jest coraz częściej widziany - zabójczą temperaturą dla tego gatunku to -15 stopni.

Pluskwiaka można spotkać na różnych roślinach, szczególnie na lipach - stąd jedna z jego nazw. Skupieniec lipowy tworzy kolonie, które liczą tysiące osobników!

Na tych roślinach żeruje skupieniec lipowy

Pluskwiaki śródziemnomorskie pojawiają się zwłaszcza na lipach, ale również na platanach, ketmii, ślazówce, malwie, prawoślazie czy zaślazie. Można go też zauważyć na topoli, kasztanowcach i innych drzewach, gdzie szuka schronienia w szczelinach kory.

Tak wygląda skupieniec lipowy

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dorosłe owady osiągają 4,8-6 mm długości. Mają czarną głowę, na której znajdują się długie czułki. Ciało jest czarne, pod brzuchem czerwone. Na tułowiu znajdują się skrzydła biało-czerwono-czarne z przezroczystymi błonami.

Skupieniec lipowy nie gryzie - nie ma czym. Posiada jedynie kłująco-ssący aparat gębowy, którym wysysa soki z roślin.

Czy skupieniec lipowy jest groźny dla ludzi?

Skupieniec lipowy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, ale jego obecność może być bardzo uciążliwa. Wiadomo, że pluskwiak wysysa soki z roślin osłabiając je, ponadto może deformować części nadziemne roślin.

Skupieniec lipowy pojawia się w ogromnych ilościach, błyskawicznie się rozmnaża i może wydzielać nieprzyjemny zapach. Jego masowe występowanie na drzewach może budzić niepokój - pluskwiak tworzy kolonie składające się z nawet kilkudziesięciu tysięcy osobników! Owad może też wlatywać do domów i mieszkań, szukając schronienia szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Nie ma w Polsce informacji o potrzebie zwalczania pluskwiaka śródziemnomorskiego. Jeśli jednak stwierdzi się dużą liczebność tego owada w ogrodzie, można go mechanicznie ograniczać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska