Bonsai to sztuka uprawiania drzewek w płaskich naczyniach. Polega na starannym przycinaniu pędów i korzeni oraz kształtowaniu gałęzi. Sztuka bonsai nie wywodzi się z Japonii. Pierwsze bonsai zostało odkryte na chińskich malowidłach z lat 655 – 684.
Sztuka doskonalenia bonsai angażuje kilka pokoleń. Najcenniejsze są drzewka długowieczne, czyli dęby, sosny, cisy, świerki i jałowce.
Bonsai dzieli się na iglaste (shōhaku-bonsai), liściaste (zōki-bonsai), kwitnące (hana-mono) i owocujące (mimono-bonsai).
Obowiązuje też podział bonsai ze względu na formy i jest on bardzo szeroki, od drzewek prostych, przez pochylone, jakby ukształtowane przez wiatr, po kaskadowe, a także o jednym pniu lub wielu pniach.
Ceny bonsai zależą od wielkości drzewka, za dorodne trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Jednak super okazy biją rekordy cenowe. Najdroższa okazała się wielowiekowa sosna, która została sprzedana za 1,3 miliona dolarów na Międzynarodowej Konwencji Bonsai w Takamatsu w Japonii. Za najstarsze uważa się bonsai z fikusa, zaprezentowane podczas wystawy Crespi we Włoszech, które ma ponad tysiąc lat.
W Polsce bonsai nazywa się często krzewy iglaste, których gałęzie są przycinane w stylu bonsai, bez formowania gałęzi i przycinania korzeni. W naszym regionie można kupić takie sosny, cyprysy, tuje, jałowce i świerki i niektóre robią wrażenie. Sosna Watereri o niebieskawych igłach, wystawiona na sprzedaż w powiecie nakielskim, kosztuje 15 900 zł.
Wybraliśmy zdjęcia najpiękniejszych drzewek bonsai formowanych w różnych stylach. Zobacz w naszej galerii.
