Rower bez wielkiego koła z przodu, z pedałami napędzającymi tylne koło łańcuchem, z kierownicą i widelcem powstał pod koniec XIX wieku. Ludzi ogarnęło rowerowe szaleństwo, które wpłynęło na styl życia, również na zmiany w modzie - to wtedy do jazdy na rowerze wymyślono kuloty, inaczej spódnicospodnie.
Moda rowerowa to temat ważny do dziś – regały w marketach sportowych uginają się od odzieży i gadżetów dla cyklistów.
Podobnie niezmienny jest kierunek obieranych tras: przede wszystkim wieś. Wokół jezior, wzdłuż rzek, przez lasy i malownicze wioski z żywymi skansenami.
Wiele szlaków jest dzikich, ale na kujawsko-pomorskiej wsi z roku na rok przybywa wygodnych ścieżek rowerowych, z kostki brukowej albo asfaltu. Powstają z myślą o mieszkańcach, jeżdżących do sklepu czy szkoły, ale bezpieczne drogi rowerowe w malowniczej okolicy przyciągają też turystów.
Tak jest np. ze ścieżką przez Górne i Dolne Wymiary nad Wisłą (między Chełmnem a Grudziądzem), bezpieczną, wygodną i z ciekawym cmentarzem menonickim na szlaku.
Wkrótce ścieżki rowerowe na Kujawach i Pomorzu zaczną się zapełniać. Przygotowaliśmy dla Państwa serię zdjęć pokazujących, jakim sprzętem i w jakim stroju jeździło się na przełomie XIX i XX wieku. Zobaczcie w naszej galerii.
