Konkursy na wieńce dożynkowe podczas dożynek wojewódzkich w Grudziądzu
Wieńce wykonywane m.in. z kłosów zboża to część dożynkowej tradycji. Nie mogło ich też zabraknąć podczas dożynek województwa kujawsko-pomorskiego, które odbyły się w niedzielę, 25 sierpnia w Grudziądzu.
Wieńce na dożynki przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, czasami sołectwa.
Każdy z tych wieńców wymagał wiele pracy i zaangażowania.
Jak długo powstawał wieniec KGW Szembruczek? - Trwało to ze dwa tygodnie. Jak wszystko policzyć razem to tak: ścinanie kłosów, ich układanie, później uwijanie... No pracy jest dużo.. - mówi Agnieszka Torbicka, która "dowodziła" przygotowaniem wieńca KGW Szembruczek. A trzeba wiedzieć, że doświadczenie w zaplataniu wieńców ma ogromne. - Ze 40 lat już uwijam wieńce: do kościoła, na dożynki gminne i powiatowe. Przy tej pracy najważniejsze jest skupienie.
W przygotowanie wieńca KGW Szembruczek włączyło się osiem pań. - Ale mężczyźni też byli potrzebni: siali, zbierali, nosili... - podkreślają panie z Szembruczka.
Uwagę na siebie zwracał okazały wieniec "nowoczesny" przygotowany przez Stowarzyszenie "Szczuplińskie Żurawie" ze wsi Szczuplinki w gm. Książki, w powiecie wąbrzeskim.
- Słyszę od ludzi, że nasz wieniec jest bardzo piękny, z jakimś przekazem. Po pierwsze chcieliśmy przekazać naszym dzieciom żeby wiedziały, że ten chleb, który kładziemy codziennie na stół, nie rodzi się lekko - opowiada Elena Gojżewska, prezes stowarzyszenia "Szczuplińskie Żurawie". - Nasz wieniec pokazuje każdy etap powstawania tego chleba: od rąk rolnika, który od rana pracuje, po chleb, który jest efektem tej pracy. Sama oceniam, że wieniec jest bardzo pomysłowy i ma on przekaz ważny dla każdego z nas. Myślę, że coś dla nas znaczy.
Wyniki konkursu na wieńce dożynkowe w Grudziądzu
Wieniec współczesny lub ozdoba dożynkowa
1 miejsce KGW Stary Kobrzyniec, powiat rypiński
2. miejsce Stowarzyszenie Szczuplińskie Żurawie, pow. wąbrzeski
3. miejsce sołectwo Grzybno, powiat brodnicki
Wieniec tradycyjny:
1. miejsce KGW Kłopot, powiat inowrocławski
2. KGW Chrostkowo, powiat lipnowski
3. KGW Kapuścianki, Bruki Unisławskie, powiat chełmiński