Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał 6. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia

red
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia >>>>>
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia >>>>>Nadesłane/ ZHR Inowrocław
Tegoroczne obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się już w niedzielę 25 października Harcerską Mszą Św. w Bazylice Mniejszej w Inowrocławiu. Eucharystię z modlitwą za Ojczyznę poprowadził oraz homilię wygłosił ks. Dariusz Żochowski – kapelan ZHR i duszpasterz środowisk harcerskich.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego w Inowrocławiu

- Na mszy nie zabrakło odniesień do bohaterów, którzy oddawali swoje zdrowie i życie dla Ojczyzny w różnych okresach historii Polski, a zwłaszcza podczas II wojny światowej. W wypełnionym wiernymi kościele przy sztandarach Inowrocławskiego Hufca Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej modlitwę harcerską odśpiewali harcerki i harcerze dwóch inowrocławskich organizacji harcerskich ZHP i ZHR - relacjonuje Piotr Bandurski z ZHR Inowrocław.

27 września 1939 – powstają tajne struktury państwa podziemnego oraz zostaje wydany rozkaz powołujący tzw. Szare Szeregi czyli działającą pod kryptonimem konspiracyjnym Organizację Harcerzy ZHP. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej nawiązuje tradycjami do przedwojennego harcerstwa oraz odwołuje się do szczytnych ideałów harcerzy walczących w czasie II wojny światowej.

Dlatego coroczne obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego odbywają się właśnie w harcerskiej przystani.

Tego dnia o godz. 16 podczas ulewnego deszczu przed kościołem Opatrzności Bożej w Inowrocławiu rozpoczęła się gra miejska pn. „Mątwy podczas II Wojny Światowej”.

Każdego roku organizatorzy starają się przybliżyć uczestnikom Dnia Polskiego Państwa Podziemnego żywą historię miasta i jej bohaterów. W tym roku skupili się na dzielnicy Mątwy, gdyż jak się okazuje to osiedle miało swoje ważne punkty na mapie wojennej zawieruchy.

Ponad 30 młodych i odważnych osób, w kilkuosobowych patrolach, przystąpiło do rozwiązywania zadań i zagadek przygotowanych przez Edmunda Mikołajczaka – Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia, historyka i regionalisty. Tym razem pan profesor postawił wysoko poprzeczkę uczestnikom, nikomu nie udało się odpowiedzieć na wszystkie przygotowane pytania. Jednak na najwyższe uznanie zasługują wszyscy biorący udział w grze i ci najmłodsi (najmłodszy uczestnik miał 4 lata!), i nieco starsi, bo warunki pogodowe spowodowały, że należało się wykazać nie tylko dużą wiedzą i kondycją ale niezwykłym hartem ducha. Gra logistycznie została opracowana przez ćw. Stanisława Bandurskiego – przybocznego 5 Inowrocławskiej Drużyny Harcerzy „Grot”.

Przemoczeni, ale z uśmiechem i poczuciem satysfakcji uczestnicy gry dotarli do Przystani Kajakowo-Żeglarskiej ZHR, by rozgrzać się przy ciepłym posiłku przygotowanym i ufundowanym przez Osadę Dębową z Kruszy Zamkowej.

Kilka minut po godz.18 w oczekiwaniu na ostatnie powracające patrole rozpoczęła się główna uroczystość 6 Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

Po przywitaniu gości przez gospodarza miejsca bosmana phm. Piotra Bandurskiego głos zabrał Mariusz Kuszel prezes MPK Inowrocław, który w kilku słowach opowiedział o działaniach prospołecznych i patriotycznych MPK, m.in. o projekcie Autobus dla Niepodległej, płycie „Sierpniowe niebo” czy wystawie zdjęć z Powstania Warszawskiego, która zawisła w sali kominkowej harcerskiej przystani. Następnym mówcą był ks. Jan Maćkowiak – dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu. Opowiedział o zaangażowaniu uczniów w patriotyczne przedsięwzięcia i na dowód tego zaprosił wszystkich do wysłuchania koncertu pn. „Sierpniowe niebo” w wykonaniu zespołu z „Katolika”.

W czasie gdy zespół przygotowywał się do występu, na scenę poproszony został Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Jacek Tarczewski – Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wojewoda uroczyście wręczył medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadane przez Prezesa Rady Ministrów Panu Marcinowi Gralakowi, hm. Witoldowi Szademu oraz phm. Włodzimierzowi Kozłowskiemu. Nominowani otrzymali medale za swoją wieloletnią służbę społeczną i patriotyczną.

Dla braci harcerskiej to szczególny dzień również dlatego, że dokładnie 30 lat temu został powołany do życia Inowrocławski Hufiec Harcerzy ZHR, a 8 lat temu uroczyście została oddana do użytku Przystań Kajakowo-Żeglarska ZHR w Mątwach.

Kulminacyjnym momentem tegorocznych obchodów był długo oczekiwany koncert pn. „Sierpniowe niebo”.

Zespół nie tylko rozgrzał przemarzniętych uczestników gry miejskiej, ale i pozostałych gości (ponad sto osób wypełniło salę kominkowa) zachęcając do wspólnego śpiewania powstańczych szlagierów tj. „Chłopaki z AK”, „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku” czy „Dziewczyna z grantem”.

W przerwie koncertu profesor Edmund Mikołajczak wraz z dh. Stanisławem Bandurskim wręczyli nagrody wszystkim patrolom gry „Mątwy podczas II Wojny Światowej”.

Po zakończeniu koncertu dh Piotr Bandurski podziękował współorganizatorom, zespołowi, sponsorom i zaprosił do kawiarenki na pyszne pączki oraz do obejrzenia wystawy militariów przygotowanej z prywatnych zbiorów Pana Mirosława Możdżenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska