Pani Janinie z Inowrocławia i jej mężowi mocno dokucza kręgosłup. Kilka lat temu razem wyjechali się rehabilitować do sanatorium z NFZ.
- Wtedy było łatwiej, bo były skierowania papierowe. Spięliśmy nasze skierowania i wyjechaliśmy razem. Teraz mamy e-skierowania. W związku z tym chciałam zapytać co należy zrobić, byśmy mogli razem wyjechać do sanatorium z NFZ. Czy w ogóle jest to możliwe? - pyta Czytelniczka.
Takie są zasady w sanatorium z NFZ
Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, zaznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma obowiązku zapewnienia wspólnego wyjazdu małżonków, dorosłych dzieci i rodziców czy znajomych na leczenie uzdrowiskowe. Możliwość wspólnego wyjazdu zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju leczenia, na który pacjent został zakwalifikowany, od schorzenia, które jest podstawą wypisania przez lekarza skierowania na leczenie uzdrowiskowe.
- Osoby, które mają złożone skierowania na leczenie uzdrowiskowe i chciałyby jechać wspólnie, powinny złożyć krótkie pismo do oddziału wojewódzkiego NFZ z taką prośbą. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie - zaznacza Barbara Nawrocka.
Równocześnie przypomina, że w przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego oraz rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Jednak kolejne skierowanie może zostać złożone po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. W K-P OW NFZ obecnie czas oczekiwania na uzdrowiskowe leczenie szpitalne wynosi do 6 miesięcy, a na leczenie sanatoryjne - do 8 miesięcy.
Barbara Nawrocka dodaje, że NFZ nie gwarantuje pacjentowi pobytu w pokoju 1 lub 2 osobowym, nie ma takiego obowiązku. Udostępnienie kuracjuszowi określonego pokoju w sanatorium uzależnione jest od warunków lokalowych danej placówki oraz faktu, czy we wskazanym terminie dysponuje wolnymi pokojami o określonym standardzie.
- W informacji o terminie i miejscu leczenia, którą NFZ wysyła do pacjenta, zawarte są dane kontaktowe do placówki. Pacjent może z wyprzedzeniem zadzwonić do sanatorium i zapytać o wszystkie szczegóły - słyszymy.
Takie są zasady w sanatorium z ZUS
Czy razem można również wyjechać do sanatorium z ZUS?
- Osoby ubezpieczone, które chcą wyjechać do ośrodka leczniczego wspólnie z mężem lub koleżanką, mogą złożyć pismo z prośbą o wspólny wyjazd do Głównego Lekarza Orzecznika ZUS-u, przy czym ZUS nie ma obowiązku rozpatrzenia takiego pisma pozytywnie - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzeczbnik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, wspólny wyjazd nie zawsze jest możliwy. Trzeba pamiętać, że to profil rehabilitacji (schorzenie) decyduje o tym, do jakiego ośrodka ubezpieczony może się udać. Np. na rehabilitację schorzenia układu krążenia ZUS wysyła do ośrodków znajdujących się w miejscowościach: Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój i Stegna, na rehabilitację układu oddechowego: do Gdańska czy do ośrodka we wsi uzdrowiskowej Wysowa-Zdrój, a na schorzenia psychosomatyczne: do miejscowości Gołdap, Wieniec-Zdrój czy Wysowa Zdrój.
Krystyna Michałek podkreśla, że czas oczekiwania na wyjazd do ośrodka leczniczego jest różny w zależności od schorzenia będącego przyczyną skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Najdłużej oczekuje się na miejsce w ośrodku, w którym rehabilitowany jest narząd głosu. Jest to nawet kilka miesięcy.
Te schorzenia leczymy ambulatoryjnie, a te stacjonarnie
Rehabilitacja lecznicza z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym, czyli 24 dni zabiegowe bez noclegu w ośrodku znajdującym się w miejscu zamieszkania. Może być też przeprowadzona stacjonarnie. W tym drugim przypadku ubezpieczony może spędzić ponad trzy tygodnie w sanatorium. O skierowaniu na rehabilitację leczniczą i jej formie decyduje lekarz orzecznik ZUS. Schorzenia, jakie można rehabilitować w ramach prewencji rentowej, to: narząd ruchu, układ krążenia, układ oddechowy, narząd głosu, schorzenia psychosomatyczne, np. zaburzenia nerwicowe, zaburzenia nastrojowe, behawioralne i lekowe wynikające z przewlekłego stresu. Z rehabilitacji mogą skorzystać także osoby po leczeniu nowotworu piersi.
Nie przegap
Natomiast w systemie ambulatoryjnym można rehabilitować narząd ruchu, układ krążenia, układ krążenia z możliwością rehabilitacji monitorowanej telemedycznie. W regionie w Toruniu nie ma ośrodków ambulatoryjnych, natomiast w Bydgoszczy można rehabilitować tylko narząd ruchu.