https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak ZUS wylicza nasze emerytury w 2023 roku. ZUS wyjaśnia nam najważniejsze informacje o emeryturach

Jakub Stykowski
Opracowanie:
Prawo do nowej emerytury zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – a jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz od udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Sprawdzamy, od czego zależy jednak wysokość emerytury. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.
Prawo do nowej emerytury zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – a jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz od udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Sprawdzamy, od czego zależy jednak wysokość emerytury. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii. archiwum Polska Press
Prawo do nowej emerytury zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – a jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz od udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Sprawdzamy, od czego zależy jednak wysokość emerytury.

Wniosek o emeryturę można złożyć już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia. Czyli - pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie.

Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższą emeryturę

Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze, przyjętej do obliczeń.

Przy wyliczaniu tego świadczenia, w liczniku wstawiamy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 roku) i sumę zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 roku), a w mianowniku (wynikające z danych GUS) tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik a mniejszy mianownik, tym emerytura będzie wyższa. Każdy sam musi rozważyć, co bardziej mu się opłaca.

Kiedy warto przejść na emeryturę - wskazówki ZUS w poniższej galerii

To, kiedy warto przejść na emeryturę? - Jeśli planujemy przejść na emeryturę, to warto rozwiązać naszą umowę o pracę - jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca, i złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy do końca tego miesiąca - zdradza nam Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS.

Wówczas otrzymamy za ten miesiąc pensję i całą emeryturę. Jeśli natomiast rozwiążemy umowę o pracę w ostatnim dniu danego miesiąca i złożymy wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy - nawet tego samego dnia, to emerytura i tak będzie przyznana dopiero od dnia następnego, po rozwiązaniu umowy o pracę.

W przypadku osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego, warto wniosek złożyć po dacie urodzenia. Wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, czyli korzystniejsze.

Zanim złożymy wniosek o emeryturę, warto też skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości naszej emerytury i powie, o ile będzie ona wyższa, jeśli dalej będziemy pracować. Doradzi, kiedy najkorzystniej na tę emeryturę przejść.

Współpraca: Grażyna Rakowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska