MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krystyna Michałek z ZUS: - Oszuści podszywają się nie tylko pod "Czternastkę"

Grażyna Rakowicz
- Pamiętajmy, że ZUS wypłaca to świadczenie z urzędu a to oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby czternastą emeryturę otrzymać. Pamiętajmy też i o tym, że w tym przypadku żaden pracownik ZUS-u nie przychodzi do domu seniorów. To oszuści podszywają się pod nich - mówi w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS.
- Pamiętajmy, że ZUS wypłaca to świadczenie z urzędu a to oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby czternastą emeryturę otrzymać. Pamiętajmy też i o tym, że w tym przypadku żaden pracownik ZUS-u nie przychodzi do domu seniorów. To oszuści podszywają się pod nich - mówi w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS. Krystyna Michałek
Pamiętajmy, że ZUS wypłaca to świadczenie z urzędu a to oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby czternastą emeryturę otrzymać. W tym przypadku, żaden pracownik ZUS-u nie przychodzi do domu seniorów. To oszuści podszywają się pod niego, proponując im pomoc w wypełnieniu wniosku o tę „czternastkę” – mówi w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS wypłacił pierwsze „czternastki”, a jednocześnie oszuści nie próżnują i naciągają emerytów i rencistów na „czternastą emeryturę”. Także w naszym regionie?
Na szczęście, u nas do oszustw na „czternastą emeryturę” jeszcze nie doszło. I, aby było tak dalej. Pamiętajmy, że ZUS wypłaca to świadczenie z urzędu a to oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby czternastą emeryturę otrzymać. Pamiętajmy też i o tym, że w tym przypadku żaden pracownik ZUS-u nie przychodzi do domu seniorów. To oszuści podszywają się pod nich, proponując im pomoc w wypełnieniu wniosku o tę „czternastkę”. Zdarzają się sytuacje, że domagają się okazania dokumentu tożsamości, podania numeru PESEL czy numeru rachunku bankowego – jest im to potrzebne do wyłudzania innych świadczeń. Szczególnie w minionym roku, ZUS odnotował próby oszustw na unijne świadczenia 500 plus dla seniorów. Tu oferowano im wizytę lekarza orzecznika ZUS w domu. Oszuści wypytują też seniorów o to, czy pobierają emeryturę, w jakim terminie, czy jest ona wypłacana na konto, a może przynosi ją listonosz. O to, czy osoba jest sama i jak daleko od niej mieszka rodzina. Tak zachowują się wyłącznie oszuści.

A jak powinien zachować się senior, jeśli taka osoba pojawi się w drzwiach jego domu?
Najlepiej tych drzwi po prostu nie otwierać, nie reagować na oferowaną – w imieniu ZUS, pomoc. A jeśli oszust, przedstawiający się jako pracownik naszej instytucji będzie dalej natarczywy, to należy wezwać policję.

To, w jakich sytuacjach pracownik ZUS odwiedza seniorów w domu?
Wizyty pracownika ZUS, seniorzy mogą spodziewać się tylko w dwóch przypadkach: z okazji jubileuszu ukończenia 100 lat i gdy, na przykład ubiegają się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, czy o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji a stan ich zdrowia nie pozwala dotrzeć na badanie lekarskie, do placówki ZUS. Zawsze jednak, przed taką wizytą seniorzy są wcześniej o niej informowani. Tak naprawdę pracownik ZUS może zapukać - bez zapowiedzi, do każdych drzwi tylko wtedy, gdy ma miejsce kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich przez chorych. A jeśli wówczas jego tożsamość będzie budzić jakiekolwiek wątpliwości, to rozsądne będzie powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS.

- Pamiętajmy, że ZUS wypłaca to świadczenie z urzędu a to oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby czternastą emeryturę otrzymać. Pamiętajmy
- Pamiętajmy, że ZUS wypłaca to świadczenie z urzędu a to oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby czternastą emeryturę otrzymać. Pamiętajmy też i o tym, że w tym przypadku żaden pracownik ZUS-u nie przychodzi do domu seniorów. To oszuści podszywają się pod nich - mówi w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS. Krystyna Michałek

Pierwsze „czternastki” są już wypłacane, kiedy kolejne?
Do tej pory, w naszym województwie „czternastkę” otrzymało 78,3 tys. osób na łączną kwotę - 95,8 mln zł. Natomiast -1 września 74,5 mln zł trafi do kolejnych 60 tys. osób, następne wypłaty będą 5, 6, 10, 15, 20 września. Przypomnę raz jeszcze, że aby otrzymać to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, nie trzeba składać żadnych wniosków, ani pism. ZUS przyznaje je z urzędu.

Skoro mówimy o emeryturach: najniższa w Polsce wynosi 10 groszy, najwyższa 27,6 tys. A w regionie?
W Kujawsko-Pomorskiem najniższa emerytura wynosi 20 groszy. Otrzymuje ją kobieta, która na przestrzeni całego swojego życia przepracowała 17 dni. Natomiast najwyższa - to 26,8 tys. zł. Ma ją pani, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6 miesięcy, po przepracowaniu ponad 61 lat.

Od czego zależy wysokość emerytury?
Prawo do nowej emerytury zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – a jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz od udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Wniosek o emeryturę można złożyć już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia. Czyli - pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie.

Z czego to wynika?
Z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze, przyjętej do obliczeń. Przy wyliczaniu tego świadczenia, w liczniku wstawiamy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 roku) i sumę zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 roku), a w mianowniku (wynikające z danych GUS) tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik a mniejszy mianownik, tym emerytura będzie wyższa. Każdy sam musi rozważyć, co bardziej mu się opłaca.

To, kiedy warto przejść na emeryturę?
Jeśli planujemy przejść na emeryturę, to warto rozwiązać naszą umowę o pracę - jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca, i złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy do końca tego miesiąca. Wówczas otrzymamy za ten miesiąc pensję i całą emeryturę. Jeśli natomiast rozwiążemy umowę o pracę w ostatnim dniu danego miesiąca i złożymy wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy - nawet tego samego dnia, to emerytura i tak będzie przyznana dopiero od dnia następnego, po rozwiązaniu umowy o pracę. W przypadku osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego, warto wniosek złożyć po dacie urodzenia. Wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, czyli korzystniejsze. Zanim złożymy wniosek o emeryturę, warto też skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości naszej emerytury i powie, o ile będzie ona wyższa, jeśli dalej będziemy pracować. Doradzi, kiedy najkorzystniej na tę emeryturę przejść.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska