MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taki nasz region - atrakcyjny, ale średnio

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Specjalne strefy ekonomiczne (na zdjęciu fabryka UMC w strefie w Łysomicach pod Toruniem) to jedne z tych czynników, które przyciągają inwestorów. Pod warunkiem, że jest do niej łatwy dostęp. No i warto, by nie była to wyłącznie montownia.
Specjalne strefy ekonomiczne (na zdjęciu fabryka UMC w strefie w Łysomicach pod Toruniem) to jedne z tych czynników, które przyciągają inwestorów. Pod warunkiem, że jest do niej łatwy dostęp. No i warto, by nie była to wyłącznie montownia. Sławomir Kowalski
Powoli zaczęła rosnąć nasza atrakcyjność inwestycyjna. W Bydgoszczy i Toruniu warto startować z inwestycjami usługowymi. Są ku temu bardzo dobre warunki. Tak samo dla inwestycji w działalności zaawansowanej technologicznie. Pokazuje to raport Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową.

To ważna informacja dla wszystkich inwestorów, którzy szukają miejsca na inwestycje usługowe. Znaczenie tego sektora rośnie.

Choć w "klasyfikacji generalnej"dalej jesteśmy na 10. miejscu, poprawiliśmy notowania w niektórych dziedzinach. Lepsi od nas nie dali się dogonić, ani tym bardziej wyprzedzić.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował raport "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2015 rok".

Przeczytaj także: Inwestycje drogowe w Kujawsko-Pomorskiem [mapa interaktywna]

Atrakcyjność inwestycyjna to - mówiąc najkrócej - korzyści dla inwestora, które płyną z danej lokalizacji. Im ich więcej, tym lepsze warunki dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, co przyciąga inwestorów.
Analitycy IBnGR wzięli pod lupę: infrastrukturę gospodarczą i społeczną, dostępność transportową, chłonność rynku, poziom bezpieczeństwa powszechnego, aktywność województw wobec inwestorów, zasoby i koszty pracy, poziom rozwoju gospodarczego, stan środowiska.

Najbardziej atrakcyjne dla inwestorów jest województwo śląskie, za nim mazowieckie i dolnośląskie.
U nas poprawiła się m.in. dostępność transportowa (dzięki autostradzie A1), chłonność rynku, aktywność wobec inwestorów.
- Poprawa dostępności transportowej to ten czynnik, na który mamy wpływ - zauważa dr Maciej Tarkowski, współautor raportu. - Innym, który od nas zależy jest aktywność województwa wobec inwestorów, przygotowywanie terenów inwestycyjnych, informowanie o tym inwestorów, poprawa infrastruktury gospodarczej, czyli tworzenie specjalnych stref ekonomicznych atrakcyjnie położonych - wylicza. To wszystko u nas się dzieje.

Wideo: Jakub Stykowski

W województwie najlepiej wypada podregion bydgosko-toruński (Bydgoszcz i powiat bydgoski, Toruń i powiat toruński). Jest na 6. miejscu pod względem atrakcyjności dla inwestycji usługowych. Duże miasta dysponują przede wszystkim dużymi zasobami pracowników o wysokich, ale różnych kompetencjach, tu jest duży i chłonny rynek zbytu. Prócz tego największe miasta oferują bardzo dobrą dostępność komunikacyjną, dobrze rozwiniętą infrastrukturę gospodarczą. Mamy 7. miejsce pod inwestycje dla działalności zaawansowanej technologicznie

Dla inwestycji przemysłowych podregion bydgosko-toruński jest na 10. miejscu w kraju. Tylko o klasę niżej (wysoka atrakcyjność) lokuje się w tej dziedzinie podregion włocławski, czyli południowa część województwa. To też dobra informacja

Marzeniem jest nie tylko utrzymanie tendencji wzrostu, ale poprawa w szybszym tempie, byśmy zaczęli doganiać lepszych, a nie tylko utrzymywać swoją pozycję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska