
Niektóre czynności, które wykonujemy myjąc twarz, mogą powodować podrażnienia, alergie oraz przyspieszone starzenie się skóry. Zobacz, czego nie robić przy myciu twarzy. Prezentujemy najpowszechniejsze błędy. Szczegóły na kolejnych slajdach galerii.

Zbyt ciepła lub zbyt zimna temperatura wody.
Bardzo ważna jest temperatura wody, którą myjemy twarz. Powinna być letnia, umiarkowana. Ciepła woda wysusza skórę, powoduje rozszerzanie naczynek i zaczerwienie. Ponadto narusza warstwę hydrolipidową. Zimna woda z kolei powoduje przyspieszone wydzielanie sebum, co może nasilić trądzik.

Zbyt częsty peeling i korzystanie ze szczoteczek do mycia twarzy.
Tego typu zabiegi wystarczy robić raz na tydzień lub dwa tygodnie. Zbyt częste złuszczanie skóry uszkadza warstwę hydrolipidową, konsekwencją jest przesuszona skóra, uczucie ściągnięcia, nadmierne świecenie się w ciągu dnia. Odbudowa warstwy hydrolipidowej to bardzo trudny proces, który trwa miesiącami, a nawet latami.

Niewłaściwy dobór kosmetyków do mycia twarzy.
Nawet w przypadku cery tłustej i trądzikowej, należy unikać kosmetyków głęboko oczyszczających oraz zrezygnować z płynów miceralnych, które często zawierają alkohol i wysuszają skórę. W pierwszych dniach stan Twojej cery może ulec poprawie, lecz w dłuższej perspektywie zmiany trądzikowe zaostrzą się. Żele oczyszczające i płyny miceralne zastąp delikatnymi olejkami do mycia twarzy.