MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie kary grożą teraz za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie. Jaki mandat za brak świateł?

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Według danych Instytutu Transportu Samochodowego nawet połowa samochodów oślepia innych kierowców na trasie. Nieprawidłowe oświetlenie samochodu również może być przyczyną wypadków - stwarza zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.Taryfikator mandatów w 2022 roku przeszedł rewolucyjną zmianę - zmodyfikowano nie tylko kwoty kar dla kierowców, ale również progi przekroczeń, obowiązuje także nowy taryfikator punktów karnych. Za nieodpowiednie używanie świateł w samochodzie można dostać mandat. Kierowcy są zobowiązani pilnować prawidłowego ustawienia świateł, każdorazowego włączania ich jak również unikać nieprawidłowego oświetlenia. Używanie świateł niezgodnie z przepisami jest karane mandatem i punktami karnymi.Za co można dostać mandat i punkty karne? Jakie kary grożą teraz za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie? Jaki mandat można dostać za brak świateł? Zobacz teraz w naszej galerii >>>>>
Według danych Instytutu Transportu Samochodowego nawet połowa samochodów oślepia innych kierowców na trasie. Nieprawidłowe oświetlenie samochodu również może być przyczyną wypadków - stwarza zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.Taryfikator mandatów w 2022 roku przeszedł rewolucyjną zmianę - zmodyfikowano nie tylko kwoty kar dla kierowców, ale również progi przekroczeń, obowiązuje także nowy taryfikator punktów karnych. Za nieodpowiednie używanie świateł w samochodzie można dostać mandat. Kierowcy są zobowiązani pilnować prawidłowego ustawienia świateł, każdorazowego włączania ich jak również unikać nieprawidłowego oświetlenia. Używanie świateł niezgodnie z przepisami jest karane mandatem i punktami karnymi.Za co można dostać mandat i punkty karne? Jakie kary grożą teraz za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie? Jaki mandat można dostać za brak świateł? Zobacz teraz w naszej galerii >>>>>Łukasz Kaczanowski
Taryfikator mandatów w 2022 roku przeszedł rewolucyjną zmianę - zmodyfikowano nie tylko kwoty kar dla kierowców, ale również progi przekroczeń, obowiązuje także nowy taryfikator punktów karnych. W okresie jesienno-zimowym, gdy jazdę często utrudniają mgły, wielu kierowców decyduje się od razu ustawić przednie i tylne światła przeciwmgłowe. Okazuje się, że takie zachowanie może zostać ukarane wysokim mandatem. Dlaczego? Jakie kary grożą obecnie za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie. Jaki mandat można dostać za brak świateł? Sprawdź to teraz w naszej galerii.

Takie kary grożą teraz za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Jednak nie jest to jedyny grzech polskich kierowców. Okazuje się, że samochody często mają nieprawidłowo ustawione światła.

W ciągu dnia kierowcy mają obowiązek jazdy na światłach dziennych. W szczególnych warunkach uzasadnione jest używanie świateł przeciwmgłowych. Jazda bez włączonych świateł dostosowanych do aktualnie panujących na drodze warunków może zostać ukarana wysokim mandatem.

Według danych Instytutu Transportu Samochodowego nawet połowa samochodów oślepia innych kierowców na trasie. Nieprawidłowe oświetlenie samochodu również może być przyczyną wypadków - stwarza zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

W myśl przepisów, tylnych świateł przeciwmgłowych można używać tylko przy bardzo złej widoczności. Jak ją określić? O naprawdę złej widoczności mówimy, jeśli nie przekracza ona 50 m. Jak oceniają eksperci, w praktyce tak mała widoczność zdarza się jednak bardzo rzadko. Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych, gdy widoczność przekracza 50 m, stwarza zagrożenie w ruchu. Przy lekkiej mgle tylne światła przeciwmgłowe mogą bowiem oślepić kierowcę jadącego za nami. Poza tym mniej widoczne stają się także światła stopu, co grozi zbyt późnym hamowaniem i kolizją.

Takie kary grożą teraz za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie - lista

Za nieodpowiednie używanie świateł w samochodzie można dostać mandat. Kierowcy są zobowiązani pilnować prawidłowego ustawienia świateł, każdorazowego włączania ich jak również unikać nieprawidłowego oświetlenia. Używanie świateł niezgodnie z przepisami jest karane mandatem i punktami karnymi.

Za co można dostać mandat i punkty karne? Jakie kary grożą teraz za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie? Jaki mandat można dostać za brak świateł? Zobacz teraz w naszej galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska