
Kosiniakowe w kwocie 1000 zł jest wypłacane od porodu przez:
52 tygodnie – jeżeli na świat przyszło jedno dziecko;
65 tygodni – w przypadku dwójki dzieci;
67 tygodni - gdy dzieci jest troje;
69 tygodni – przy czwórce dzieci;
71 tygodni – przy piątce dzieci i więcej.

Świadczenie 500 złotych na dziecko to program, który jest dostępny dla wszystkich dzieci w Polsce do 18 roku życia, bez względu na dochód rodziców. Jest to przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Wniosek o świadczenie można złożyć przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej, w urzędzie miasta lub gminy lub przez Pocztę Polską.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to program rządowy, który polega na wypłacaniu rodzinom dodatkowego 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze będą wypłacane co miesiąc przez dwa lata (po 500 zł) lub przez rok (po 1000 zł) od 12 do 36 miesiąca życia dziecka. Program jest aktywny od początku 2022 roku i dostępny dla dzieci urodzonych w latach 2021, 2020 oraz 2019. Rodzice, którzy posiadają trzecie lub kolejne dziecko w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, mogą otrzymywać podwójną kwotę świadczenia. Wniosek o program można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej. Najlepiej złożyć go między 9 a 13 miesiącem życia dziecka.

Zasiłek rodzinny, czyli świadczenie dla rodzin w trudnej sytuacji
Tzw. rodzinne otrzymują rodziny z dziećmi, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Kwota zasiłku jest uzależniona od wieku dziecka i dochodu w rodzinie, który jest dzielony przez liczbę jej członków. Aby otrzymać zasiłek rodzinny dochód na osobę nie może przekraczać 674 zł; jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, dochód na osobę nie może przekraczać 764 zł.